بانوی برگزيده در سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه

بنام خدا
خانم دكتر معصومه السادات حيسني كلهرودي
بانوي برگزيده سومين همايش بين المللي بانوان قرآن پژوه
بنقل از خبر گزاري ايكنا
جمعه ۱۸ آذر -۵۱۶ ۱۶:۴۴ شماره‌ خبر : 35711 كلهرودی، بانوی قرآن‌پژوه:
ايده استفاده از علوم برای فهم قرآن متعلق به دوران مدرن است

گروه ادب: دوره سوم تفسير علمی قرآن از قرن هجدهم ميلادی(هم‌زمان با پيروزی حس‌گرايان و اوج‌گرفتن علوم تجربی در غرب)آغاز و علوم برای فهم و تبيين قرآن به‌كار‌گرفته‌می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، دكتر«معصومه السادات حسينی كلهرودی»، بانوی برگزيده در سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه، ضمن بيان مطلب فوق و با بيان اينكه «قرآن مردم را از خواب غفلت بيدار‌كرد» درباره پيشينه تاريخی تفسير علمی قرآن‌اظهار‌كرد: يكی از مباحث گسترده‌ای كه در عصر حاضر ذهن بسياری از مفسران شيعه و سنی و برخی از دانشمندان غيرمسلمان را به خود مشغول كرده‌است، «تفسير علمی قرآن» است، البته علامه طباطبايی، درباره وفق علوم جديد با آيات قرآن معتقدند كه بايد روش تفسير علمی را «تطبيقی» بناميم.

وی در ادامه سخنانش، پيشينه تاريخی تفسير علمی قرآن به سه دوره تقسيم‌بندی‌‌كرد؛ دوره اول از قرن دوم تا قرن هفتم هجری است؛ مسلمانان كه در قرن اول هجری به سرزمين‌های تازه‌ای دست‌يافته‌بودند، در قرن دوم علم را از سرزمين‌هايی نظير يونان و ايران فرا گرفتند و به تطبيق اين علوم با قرآن پرداختند.

وی دوره دوم را مربوط به قرن هفتم به بعد دانست و افزود: در اين دوره دانشمندانی چون غزالی به تطبيق قرآن با علوم و استخراج علوم از قرآن، دست‌زدند.

«حسينی كلهرودی» دوره سوم تفسير علمی قرآن را قرن هجدهم ميلادی (هم‌زمان با پيروزی حس گرايان و اوج علوم تجربی در غرب)عنوان‌كرد.

وی همچنين استخدام علوم برای فهم و تبيين قرآن را شيوه مرسوم در دوره سوم ذكر‌كرد و افزود: ما امروزه در دوره سوم تفسير به سر‌می‌بريم و شايسته است در اين دوره آيات قرآن اصل و محور تفسير قرار گيرد نه مطالب علمی.

وی همچنين اظهار‌اميدواری كرد كه هم‌زمان با پيشرفت‌های علمی، انديشمندان از طريق راه‌های درست به تفسير علمی قرآن بپردازند.

دكتر «معصومه سادات حسينی كلهرودی» در سال ۱۳۴۳ متولد شد. وی مدارك دكترای رياضی را از دانشگاه تهران و دكترای عرفان اسلامی را از دانشگاه آزاد تهران اخذ‌كرد.

از اين بانوی قرآن‌پژوه در سومين همايش بانوان قرآن‌پژوه به عنوان«دانشمند ممتاز و پژوهشگر نوآور علوم و معارف قرآن كريم » تجليل‌شد.

سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن پژوه روز شنبه دوازدهم آذرماه در تالار وحدت‌برگزار‌شد.

/ 4 نظر / 3 بازدید
نارنج

اين هم افتخاریست برای ما. علیرضا خان کم پیدا شدید حتی اگه نوشته ای از نظر شما جالب نبود ارزش نظر دادن و نقد کردن رو داره. نداره ؟ خوشحالم میشم بیای.

Iran-Karkas- Targhroud

احسنت

نارنج

بابا کجائی باهات قهرم

نارنج

اين که مي آيی عاليست که حس نکنم تنها هستم و خدائی هست همین نزدیکی دوستانی دوست داشتنی ......