غار کلهرود، زیبایی اسرار آمیز در کلهرود اصفهان

سفرنوروزی دلپذیر با جاذبه های گردشگری اصفهان،

غار کلهرود، زیبایی اسرار آمیز در کلهرود اصفهان

۵ فروردین ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۳۸

خبرگزاری ایمنا: غار کلهرود، نام غار زیبا و دیدنی است که در 30 کلیومتری شهر تاریخی اصفهان واقع شده است.

به گزارش ایمنا، غارها یکی از عوارض طبیعی زمین هستند که طی سالیان بسیار دراز و با تغییر و تحولات، زمین غالباً در دل کوهها بوجود آمده اند. از طرفی غارها از پیشینه ای دور و دراز در تاریخ بشر برخوردار هستند و بقایا و آثار به جا مانده در دیواره آنها همگی بر این دلالت دارد که غار نخستین پناهگاه انسان در مقابل بلایا و حوادث طبیعی بوده است. بله غار اولین منزلگاهی بود که انسان را در پناه خود جای داد و در تاریکی و خنکای درونش آرامش را به انسان ارزانی داشت.

استان اصفهان دارای 32 غار زیبا و دیدنی است که غاز زیبای کلهرود یکی از این جاذبه های طبیعی اصفهان است، این غار در 30 کیلومتری شهر مورچه خورت و در نزدیکی روستای کلهرود قرار گرفته است، این غار در میان دره کم عمق و در ارفاع کوتاهی از سطح رودخانه واقع شده است.

در واقع این غار یکی از غارهای غیرآهکی معروف استان اصفهان بوده که معروفیت آن بیشتر به دلیل گلی بودن آن است، این غار از تالارهای مختلفی تشکیل شده است که با شیبی تند و پرتگاه مانند ادامه یافته و به همین دلیل کم نظیر و دیدنی به حساب می آید.

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید سقف و دیوارهای این ار پوشیده از سنگ های گل کلمی و کف آن پوشیده از چکیده های مخروطی دانه انگوری که مانند چکیده های تالار غار رود افشان است.

طول غار کلهرود 1200 متر و عمق آن 50 متر است. این غار از جمله غارهای طبیعی بوده و در گذشته در یکی از تالارها آب وجود داشته و در حال حاضر خشک است، از کشفیات داخل این غار می توان به اشیاء و ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور اشاره کرد.

به نظر مى‏رسد غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانى که بستر آن پنجاه متر بالاتر از مسیر امروزیش بود، زایش یافته باشد ورودى غار دالان‌ مانند و داراى سقفى کوتاه است که حداکثر پهناى آن20 متر و حداقل آن 4متر مى‏باشد که با شیبى تند که در برخى از بخش‏ها حالت پرتگاه پیدا مى‏کند ادامه یافته و پس از طى حدود 60متر به تالار کوچکى مى‏رسد.

تالار کوچک بیضى شکل بوده و ابعادى حدود 30در 40متر دارد و بلنداى آن به حدود 6متر مى‏رسد، تالار کوچک با دالانى کوتاه به تالارى بزرگ یا وسیع‏ترین فضاى غار متصل مى‏گردد. این تالار از تالار قبلى کمى بزرگ‏تر بوده و ابعادى در حدود ۳۰ متر در ۵۰ متر دارد.

این تالار از پدیده‏هاى زیبا و کم‏نظیر این غار به حساب مى‏آید، سقف و دیوارهاى این بخش پوشیده ازغارسنگ‏هاى گل‏کلمى و کف آن پوشیده از چکیده‏هاى مخروطى دانه انگورى مى‏باشد حوضچه‏اى مملو از آب، زیبایى‏بخش این مکان می باشد، سمت راست این تالار بازدیدکنندگان را به انتهاى غار که فضایى گرد با سقفى کوتاه دارد مى‏برد. در مرکز این تالار میدانکى قرار دارد که وسعت آن حدود 60 متر مربع و در مرکز آن چاله‏اى کنده شده که گویا محل برافروختن آتش بوده است و نزدیک تنها چاه موجود در غار است، که دهانه آن حدود دو متر و ژرفایى حدود پنج متر دارد.

این محل به احتمال زیاد قرارگاه افرادى بوده که در کوتاه مدت در آن مسکن مى‏گرفته‏اند زیرا گذران زندگى در بلندمدت و افروختن آتش در اعماق غارها به علت دود حاصل از سوختن آتش امرى محال است. براى مطالعه زندگى انسان‏هاى غارنشین فقط باید بخش‏هاى ابتدایى غارها را مورد مطالعه قرار داد حتى اگر آثارى از این نوع زندگى در اعماق غارها یافت شود.

از سمت راست این تالار 2 دهلیز جدا مى‏شود که یکى به اعماق غار رفته و کور مى‏گردد و دهلیز آب‏رو است و دیگرى با شیبى تند و چاه مانند به سوى دهانه غار رفته و ورودى دوم یا چاه مانند غار را تشکیل مى‏دهد. مجموعه کلیه دهلیزهاى قابل عبور و تالارها و دالان‏هاى غار درازایى در حدود هزار و 200متر دارد. ژرفترین بخش غار انتهاى چاه و تالار بزرگ حدود هزار و 400متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ژرفاى دهانه غار تا پست‏ترین نقطه آن حدود 50متر است.


http://www.imna.ir/vdcgz39x.ak93w4prra.txt

/ 2 نظر / 5 بازدید
علی اصغر قاضی کلهرودی

مبعث پیامبر اکرم (ص) به همه مسلمانان و مخصوصا" مردم عزیز کلهرود تبریک عرض می کنم

علی اصغر قاضی کلهرودی

با سلام مدیریت محترم سایت احتراما" پدر اینجانب یکی از قدیمی ها و اصل و نسب دار بوده است و از شما مدیریت محترم خواشمند است مشخصات پدر اینجانب را در سایت درج نمایید. تلفن تماس 09356180737 09191175573