کلهرود،سمفونی رنگ ها

کلهرود،سمفونی رنگ ها

Kalahrod, Symphony of Colors

kl0qx2vureeytp06egw5.jpg

اصفهان- ترکیبی از گل های زرد، سفید، قرمز و بنفش در زمین یکپارچه سبز، آسمان آبی با تکه های ابر سفید، کوه های رنگارنگ و صدای پای آب در کوچه باغ های سبز روستای ˈکلهرودˈ ترکیب زیبایی از رنگ ها را به نمایش گذاشته است.

 

کافی است چشمانت را ببندی و شش دانگ حواست را به طبیعت بدهی، صدای پای آب، آواز پرندگان و بوی برخاسته از پونه های وحشی .

صدای بازی باد در لابه لای شاخه های درختان و گهگاهی شنیدن صدای آواز یک پرنده درآنجا که صنایع سکوت کرده، شنیدنی است.

نسیم دلچسبی می وزد، گویا تجربه بهشت و جهنم است به عینه! در حالی که اصفهان در آتش گرم خورشید تابستان زودرس می سوزد تنها در فاصله 91 کیلومتری، بهشتی با آب و هوای مطبوع و طبیعتی بکر قرار دارد.

کلهرود در این فصل پیراهنی سبز آراسته به گل های سفید، قرمز و زرد به تن کرده است و عبور رودخانه فصلی از میان کوچه باغ های زیبایی این روستا را دوچندان کرده است.

قدم زدن در سایه درختان تازه به بار نشسته و عطر پونه های وحشی کنار رودخانه انسان را سرمست می کند.

روستای نمونه گردشگری کلهرود در فاصله 90 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد که کوتاهی مسافت و آب و هوای خنک آن نسبت به شهر اصفهان می تواند این روستا را در لیست پیشنهادهای مقاصد آخر هفته گردشگران اصفهانی قرار دهد.

اگر به این روستا سفر کردید، بازدید از ˈحمام تاریخی کلهرودˈ، ˈمسجد حاجیˈ و خانه تاریخی ˈبرومند ˈ و جاذبه های طبیعی زیبا مانند ˈغار کلهرودˈ را از دست ندهید.

کلهرود داری چهار محله به نام های ˈکلهرودˈ، ˈتوکلرˈ، ˈسربیشهˈو ˈقلعهˈ و آب و هوایی سرد در پاییز و زمستان و خنک در بهار و تابستان است.

در سال 89 سرمایه گذاری برخاسته از همین روستا تصمیم به بهبود زیرساخت های اقامتی در این روستا گرفته و با معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان وارد مذاکره می شود.

امروز،کلهرود صاحب یک مجتمع گردشگری کوهستانی، اقامتگاه روستایی، بازارچه سنتی، رستوران سنتی با ظرفیت 400 نفر ،آلاچیق های سرپوشیده و آب نما است.

ˈعزت الله حسین پورˈ سرمایه گذار این روستا می گوید: تا کنون بیش از یک میلیارد و 100 میلیون تومان برای بهبود زیر ساخت ها در این روستا سرمایه گذاری کرده است.

او مرا به بازدید از یکی از اقامتگاه های سنتی این روستا دعوت می کند.

این خانه متعلق به پیرزن مهربانی است که از بالای پله ها به ما خوش آمد می گوید: یک باغچه کوچک ، یک تخت سنتی در کنار حیاط و اتاقی ویژه میهمان با امکانات مناسب برای پذیرایی از گردشگران تدارک دیده شده است.

حسین پوربا اشاره به استقبال مردم برای اجاره دادن اتاق های خالی خود به گردشگران گفت: اقامتگاه های روستایی با ظرفیت 50 نفر برای اسکان مسافران در شب نیز در نظر گرفته شده است.

او همچنین خبر احداث یک هتل در آینده نزدیک را با اخذ تسهیلات دولتی را به گردشگران این روستا می دهد.

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز به احداث هتل در این روستا در آینده نزدیک امیدوار است.

ˈاحمد مولایی ˈ تعیین ستاره و رتبه بندی برای هتل های روستایی را غیر ممکن می داند و می گوید: هتل های روستایی متناسب با بافت روستاها ساخته خواهند شد.

وی ایجاد درآمد پایدار را یکی از مهمترین اهداف ایجاد و توسعه روستاهای گردشگری در کشور عنوان کرد.

مولایی از تکمیل مطالعات تخصصی 30 روستای هدف گردشگری در استان اصفهان از جمله کلهرود و فعالیت سرمایه گذاران بخش خصوصی با حمایت دولت خبر داد.

به گفته مولایی حداقل امکانات و زیر ساخت ها برای ورود گردشگران به این روستاها فراهم شده است.

مولایی استقبال جامعه شهری از روستاها را باعث افزایش درآمد حاصل از گردشگری روستایی، کاهش نرخ مهاجرت روستاییان به کلانشهرها،افزایش غرور، افتخاربه ریشه های فرهنگی در روستاها میداند.

به اعتقاد او مشکل عمده توسعه گردشگری در روستاها،عدم اعتماد سیستم بانکی به سرمایه گذاران بخش گردشگری و بازگشت سرمایه به بانک است.

وی همچنین از برگزاری تورهای یک روزه به مقصد روستاهای هدف گردشگری برای دفاترخدمات مسافرتی خبر داد و گفت: این کار با هدف شناساندن مقاصد جدید گردشگری به فعالان این صنعت است.

کارشناس مسوول دفاتر خدمات مسافرتی استان اصفهان، مناطق نمونه گردشگری روستایی را به عنوان یک آیتم تاثیرگذار در رونق تورهای داخلی معرفی می کند.

ˈحمیدرضا محققیانˈ استقبال گردشگران از یک مقصد را منوط به دسترسی مناسب وسایل نقلیه به مقصد و امکانات زیرساختی شامل اقامتگاه و پذیرایی می داند.

به اعتقاد او حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی و حضور بخش دولتی باعث تامین نیازهای اولیه گردشگران در این مناطق شده است.

محققیان از زاویه سود دهی اقتصادی نیز به این موضوع نگاه می کند و می گوید: افزایش میانگین مدت اقامت گردشگردر مقاصدی مانند استان اصفهان با اضافه شدن روستاهای هدف گردشگری در بسته سفرممکن می شود.

به گفته محققیان،این موضوع درآمدهای ناشی از گردشگری را افزایش خواهد داد.

به گزارش ایرنا،دولت به منظور توسعه و ارتقا اقتصاد روستاییان و معکوس کردن نرخ مهاجرت به شهرها ، سیاست شناسایی روستاهای هدف گردشگری و مناطق نمونه گردشگری را در دستور کار خود قرار داد.

اکنون در تعدادی از روستاهای شناسایی شده گردشگری کشور سرمایه گذاران مشغول به کار هستند، اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که گردشگری علاوه بر تاثیرات مثبت تاثیرات منفی نیز بر جوامع برجای خواهد گذاشت.با توجه به جوان بودن روستاهای گردشگری کشوروبه منظور کاهش اثرات منفی ناشی از توریسم، نگاه ویژه به توسعه پایدار روستاها نیز ضروری به نظر می رسد.

مفهوم پایداری در صنعت گردشگری،‏ در چند دهه گذشته یکی از اصلی ترین مفاهیم توسعه گردشگری و به عنوان یک چهارچوب برای فهم روندهای توسعه اقتصادی،اجتماعی ،مدیریت منابع طبیعی و گردشگری در سراسر جهان مطرح شده است.

این در حالی است که از یک سو پیچیده بودن مفهوم گردشگری و از سوی دیگر نحوه عملیاتی کردن و اندازه گیری پیشرفت به سوی پایداری در صنعت گردشگری به شاخص های دقیق و جامعی نیاز دارد.

در این راستا داشتن مجموعه ای مناسب از شاخص های توسعه پایدار گردشگری روستایی بومی شده برای ارزیابی وضعیت کنونی و ترسیم مسیر آینده گردشگری روستایی، راهبردی اساسی تلقی می شود.

 

http://www3.esfahan.irna.ir/fa/News/80664062/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C/%DA%A9%D9%84%D9%87%D8%B1%D9%88%D8%AF_%D8%B3%D9%85%D9%81%D9%88%D9%86%DB%8C_%D8%B1%D9%86%DA%AF_%D9%87%D8%A7

/ 0 نظر / 16 بازدید