نقشه برداری غار کلهرود

نقشه برداری غار کلهرود
با طول تقریبی 4300 متر یکی از طویل ترین غارهای اصفهان
 

سعادت لطفی زاده

 

روستای کلهرود ( kalahrod ) یکی از مناطق ییلاقی در دامنه رشته کوه کرکس از روستاهای بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان میباشد . به دلیل وجود غاری در یک کیلومتری شمال شرقی روستا ، گروههای کوهنوردی زیادی به این مکان سفر می کنند . اهالی روستا به این غار ، چاه وزمه ( chahvazmeh ) میگویند در حالی که طی صحبتی که با آقای حبیب زاده دهدار محترم روستا داشتم ، چاهی در نزدیکی غار مذکور وجود داشته که ظاهرا پر شده و نام آن چاه وزمه بوده و به غلط اکنون هم استفاده می شود .

 

موقعیت غار نسبت به روستا


ارتفاع دهانه غار از سطح دریا 2323 متر و از امامزاده ای که در کف دره قرار دارد ( محل شروع پیاده روی ) 35 متر است .
این غار را می توان به دو بخش تقسیم نمود : بخش اول که از دهانه شروع می شود و دارای تالارهای بزرگی است ، اغلب خشک و در فصول پر باران مرطوب شده و حتی بعضی حوضچه های آن پر آب می شود. بخش دوم که از تالاری در بخش اول شروع می شود قسمت عمده غار بوده و به دلیل وجود رطوبت در تمام فصول سال به شعبه گلی معروف است .
 

محلی موسوم به دریاچه در شعبه گلی


این غار از لحاظ تزئینات داخلی ضعیف بوده و شعبه گلی آن به دلیل وجود دهلیزهای تنگ و باریک و تودرتو ، هیجان خاصی به غارنورد می‌بخشد هرچند که این موضوع می تواند برای افراد ناآشنا به آن خطرآفرین باشد .زمستان سال 1390 بود که تیمی از اصفهان با حضور سایمون بروکس برای نقشه برداری وارد این غار شده و بخش اول آنرا به طور کامل برداشت کردند ( در حدود 500 متر )

 

تالاری از بخش اول


نقشه برداری از شعبه گلی به دلیل اینکه بسیاری از قسمتهای آن سینه خیز و گل آلود است به صورت دستی اگر نگوییم غیرممکن ولی بسیار سخت به نظر می رسید . آذرماه 1391 پس از هماهنگی با استاد عزیز آقای بَلاغی و یکی دیگر از دوستان و سپرده شدن ادامه نقشه برداری از طرف تیم اول به ما ، بوسیله سیستم برداشت دیجیتالی کار خود را شروع کرده و در طی برنامه ای 2 روزه حدود 1000 متر ثبت و مابقی به برنامه بعدی موکول شد .
9 دی ماه مجدداً هماهنگ کرده به غار باز می گردیم . اینبار دو نفر دیگر هم به ما اضافه شده و دو تیم جستجو و برداشت تشکیل میدهیم و در پایان 3 روز برداشت ، 2800 متر دیگر ثبت گردید . در حالی که از نظر ما مسیری که برداشت نشده باشد وجود ندارد ، اما احتمال آنرا نیز صفر نمی گیریم چون آدمی است و ... به همین دلیل اعلام قطعی طول غار را به زمان ارائه نقشه موکول می نماییم .
در پایان لازم می دانم از جناب آقای حبیب زاده دهدار محترم کلهرود جهت همکاری صمیمانه با این تیم تشکر و قدردانی نمایم .

سرپرست تیم بخش اول : مهرداد حاجی هاشمی
نفرات تیم : سایمون بروکس ، شراره غازی ، مهرداد حاجی هاشمی ، سمیرا زارعی ، احمد ریاحی ، پگاه فرجیان
برداشت : 500 متر


سرپرست تیم بخش دوم ( شعبه گلی ) : سعادت لطفی زاده

نفرات تیم :
برنامه اول : علیرضا بَلاغی ، نازنین بدرخانی ، سعادت لطفی زاده
برنامه دوم : علیرضا بَلاغی ، نازنین بدرخانی ، سعادت لطفی زاده ، محمد چاوشی ، امیر جلوانی
برداشت : 3800 متر

مجموع کل نقشه برداری ( طول غار ) : 4300 متر
عمق غار :60 متر

پی نوشت :
طول غار برابر است با مجموع طول کلیه تالارها ، دالانها و دهلیزهای غار و نه الزاماً مسیری مستقیم .
عمق غار اختلاف ارتفاع بین بالاترین نقطه ( در اینجا دهانه ) و پایین ترین نقطه می باشد .
یکی دو سالی است که اهالی روستا در فکر توریستی کردن بخش اول غار هستند که امیدواریم با مشورت گرفتن از اهل فن ، از آسیب احتمالی به این گنجینه ارزشمند که میراث آیندگان است جلوگیری نمایند .
 

پلان غار

 

گزارش : سعادت لطفی زاده

 

با سپاس ازسعادت لطفی زاده بخاطر ارسال گزارش و تصاویر و تبریک و آرزوی موفقیت برای او و اعضای تیم

 http://www.irancaves.com/fa/reportdetail.aspx?id=118

/ 1 نظر / 29 بازدید
سعید شادان

بسیار عالی و کامل باتشکر ازشما هموطن عزیز