سفرنامه ی غار کلهرود

سفرنامه ی غار کلهرود

 

سرپرست ==> سعید حق شناس

راهنما ==> سعید حق شناس

مسئول فنی ==> محسن شاه رجبی

       تعداد هفت نفر از بچه های گروه خودمان به نام های آقایان سعید حق شناس ‌٬ مجید یوسفی ٬ اصغر رضائی ٬ پیشکسوت عزیز جناب آقای نصیری ٬ محسن شاه رجبی ٬ رضا چاوشی و خانم مرتضوی و چهار نفر از بچه هایی که به عنوان میهمان در خدمتشون بودیم به نام های ابراهیم ٬ مریم ٬ نیلوفر و ناصر هنرمندکه به طور کامل یازده نفر می شدیم با نام و یاد خدا در ساعت  ۶:۱۵ صبح روز جمعه ۲۶ / ۷ / ۸۷ از دروازه تهران ٬ ایستگاه دانشگاه صنعتی به سمت غار کلهرود حرکت کردیم . ساعت ۷:۲۰ مورچه خورت را رد کردیم و داخل فرعی نطنز شدیم ٬ ۱۰ دقیقه داخل فرعی نطنز رفتیم تا به جاده ی فرعی کلهرود رسیدیم .

ساعت ۸:۰۰ وارد کلهرود شدیم ٬ حدوداْ نیم ساعت طول کشید تا بالاخره بچه ها وسایل مهم خود را برداشتند و بقیه را داخل مینی بوس گذاشتند ٬ سرپرست و راهنمای گروه جناب آقای حق شناس توضیحاتی را درباره ی برنامه دادند و بالاخره راس ساعت ۸:۳۰ وارد غار شدیم ٬ ابتدای غار سرازیری نسبتاْ خوبی داشت تا بعد از نیم ساعت به اولین تالار غار رسیدیم ٬ از تالار به بعد چند راه داشت که راهنما ی ما تصمیم گرفت از مسیر سمت چپ حرکت کنیم ٬ ساعت ۹:۳۰ به اولین تونل گل غار رسیدیم و از اون به بعد تونل های متعدد گل و مسیرهای خیلی باریک که حتی یک نفر هم به زور از آنجا رد می شد را عبور کردیم تا بالاخره در ساعت ۱۲:۳۰ به آخر غار که دریاچه ی خیلی زیبایی داشت برخورد کردیم ٬ برای افرادی همانند من که برای بار اول بود که چنین منظره ی زیبایی را مشاهده می کردم واقعاْ شگفت انگیز بود .

مدت ۱۰ دقیقه در این مکان زیبا استراحت کردیم و از آب دریاچه نوشیدیم ٬ راهنما برای اعضاء گروه توضیح داد که کمی جلوتر که انتهای غار هم هست قندیل ها و سنگ هایی وجود دارد که بسیار شبیه به شاه کوه اصفهان هستند . بنابراین همه ی ما برای دیدن آن حرکت کردیم ٬ واقعاْ هم که شبیه به کوه های شاه کوه بود .

در آنجا راهنما توضیح داد که در سال های قبل این دریاچه چقدر آب داشته ٬ وقتی گفته های راهنما را با وضعیت امسال آب دریاچه مقایسه کردم دیدم که امسال خشکسالی حتی در غارها هم تاُثیر خود را گذاشته ٬ کمی متاُثر و ناراحت شدم ٬ ولی باز هم زیبایی های غار نظر مرا به خود جلب کرد٬ خلاصه بعد از کمی استراحت و گرفتن عکس های یادگاری با پرچم سیالان تصمیم به برگشت گرفتند تا همان مسیری که رفته بودیم را برگردیم و برای خوردن ناهار و خواندن نماز از غار بیرون بیاییم .

بالاخره ساعت ۱۷:۰۰ از غار گلهرود خارج شدیم ٬ بعد از شستن دست و صورت و عوض کردن لباس هایی که در داخل غار پر از گل شده بود ٬ کنار چشمه ی آب گوارایی که در کنار غار بود ناهار خوردیم و بعد از خواندن نماز و کمی استراحت به سمت اصفهان حرکت کردیم .

در مسیر برگشت به عظمت خدا فکر می کردم که چگونه در دل کوه چنین حفره های بسیار زیبا و غار های این چنینی را ایجاد کرده٬ ساعت حدود ۲۰:۱۵ بود که به اصفهان رسیدیم .

و در آخر خداوند متعال را سپاس گذارم که این گروه یازده نفره جوان و پر انرژی را یاری فرمود تا با موفقیت و سلامت تمام توانستیم این غار زیبا را تا انتها دیدن کنیم.

با تشکر " روابط عمومی گروه

http://www.kalahrood-sialan.blogfa.com/

/ 2 نظر / 3 بازدید
سید علیرضا شمس نیا

سلام با تصویری در مورد کار فرهنگی در دستشویی های مصلی ! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیام و نظرتان هستم .

...طرقي

بانام او بانیّت رسیدن به غایتی زیبا ،که ماه وماهتاب رشک دلربایی آنرا دارند؛ارابه سفر بی اختیار وشتابان، مرکز را به سوی دشت وکویر در می نوردد؛ازحاشیه قم وکاشان ونطنز وقلعه سنگی طَرق مي گذرد وبه سوي غرب مايل شده ؛مهاجران را به سوي اصل خود، باز مي گرداند. در اين طريق ،مهاجر ومسافر ،رهگذر وگردشگر ،قريب وغريب، پرنشاط وبا شوق ،راهي روياهاي خويش ،نقشي از بهشت در دنياي خاكي ،ترسيمي ازنقش عشق بر پيكره وجود گرديده ...مي روند وميروند تا به ديار وصال ،قلمرو خيال وخشت هاي عشق ،مي رسند . دامنه واوج كوههاي كركس ،آسمان به غايت زلال وآبي، كشتي گونه ايستاده بر سخره هاي تراورتن، سروسروين، چنار پهن پيكر ،لبخند امواج آرام بند،انبوه شكوفه هاي سفيدصورتي سيب وبادام و...تصويري را به ديده ها مي بخشد ؛كه تصور بهشت در ذهن است. اما، با هزاران افسوس توام با آه ؛خورشيد، خود را از پس تپه هاي شرق طرق ،با اشتياق فراوان از افقي زيبا به بيرون مي كشد ونور سرخ وزردش را بر چهره زيبا ونيلگون كركس كوه مي ريزد؛در حالي كه: مردم اين ديار كه آخرين بازماندگان صدها نسل دور ونزديك وپر رمز وراز طرق اند ؛چون گذشته هاي بي بديل، پرجنب وجوش ومشت