غار کلهرود اصفهان و دست نوشته ای 46 ساله از هیات غارشناسان ایران

           

غار کلهرود اصفهان و دست نوشته ای 46 ساله از هیات غارشناسان ایران

         

 

غار کلهرود اصفهان و دست نوشته ای 46 ساله از هیات غارشناسان ایران


 

روز پنج شنبه 2.9.1391 به همراه دو نفر از همنوردان جهت شناسایی قسمتهایی از غار کلهرود در 70 کیلومتری اصفهان ( دامنه های کوه کرکس ) عازم این محل شدیم و پس از وارد شدن به مسیری موسوم به شعبه گلی به سمت قسمتهایی که از پیش تعیین شده بود رفتیم. فرود از سه حلقه چاه به عمقهای 15 و 10 و 6 متر در نظر گرفته شد. چاه 15 متری رولکوبی شد و پس از چندین متر دهلیز افقی بسته شد و دو چاه دیگر با حمایت بدنی بازدید شد و آنها نیز راه به جایی نبرد.
سپس در حال جستجو در مسیرهای قبل از حوضچه انتهایی غار بودیم که مسیری با شیب تند ما را به خود فرا خواند. با حمایت بدنی پایین رفتم به دهلیزی فوق العاده تنگ با همان شیب رسیدم که برای عبور از آن مجبور به درآوردن کلاه نیز شدم و پس از عبور ، مسیر باریک و باریکتر میشود که تصمیم به بازگشت گرفتم.
درست قبل از همین دهلیز جعبه ای که کاملا پلاستیک پیچ شده و سیم برقی نیز دور آن بود توجه مرا به خود جلب کرد. ابتدا به پاکت سیگاری شبیه بود ولی چون در محلی از بدنه قرار داده شده بود باعث کنجکاوی شد و پس از باز نمودن جعبه فلزی ، برگه کاغذی که در میان پلاستیک هم خیس شده بود داخل آن یافتم که به علت خیسی از دست زدن به آن منصرف شدم. فقط کلمه هیئت غارشناسان ایران به سختی قابل رویت بود.

 


پس از انتقال به منزل و مطلع ساختن مسئول غارنوردی استان ، با دقت کاغذ را که تا زده شده و کارتی هم میان آن بود باز نموده و آلودگی های آنرا زدودم. بسیار شگفت انگیز بود نام استاد چنگیز شیخلی و همراهانشون که برای پنجمین بار در سال 1345 به این قسمتهای غار راه یافته بودند نمایان گردید.
 

جعبه فلزی و دست نوشته ها

ابعاد کوچک نوشته ها
 


هیات غارشناسان ایران
1325
I.S.C. 1946

 


برای پنجمین بار قدم در این غار گذاشتیم ......... آن دست یابیم
سفر اول : فروردین 35
سفر دوم : فروردین 44
سفر سوم : اردیبهشت 44
سفر چهارم : آذر 44
سفر پنجم : اردیبهشت 45
چنگیز شیخلی – اکبر شفیع زاده – حمید ارفعی
................... و عزالدین صادقی
..... / 2 / 1345

 


استاد چنگیز شیخلی موسس هیات غارشناسان ایران


تهران، آبان ماه 1344، دفتر هیات غارشناسان ایران
از راست به چپ: اکبر شفیع زاده - عبدالحمید ارفعی - چنگیز شیخلی - عباس امینی حاجی باشی - کیومرث رفیعی


 

شرکت کنندگان : سعادت لطفی زاده ، محمد منصوری ، رحمان میرشیری
 

/ 5 نظر / 14 بازدید
پریسا

ممنونم ازت . اما بازم منتظرم[قلب]

نگار

سلام حالتون خوبه؟ من اومدم بهتون سر زدم اگه خواستید شما هم به من سر بزنید راستی اگه مایل به تبادل به لینک هستید لینک کنید و خبر بدین تا شما رو لینک کنم

دوست

سلام.جالب بود خواستی به منم سر بزن ی چیز جالب دارم