غار دو دهانه کلهرود، مکانی برای ملاقات دوستان

Fars News Agency
فارس گزارش می‌دهد

خبرگزاری فارس: زیبایی غار دو دهانه کلهرود در اصفهان به این است که برخلاف بسیاری از غارها آهکی نیست بلکه از جنس گل و دوده‌های آتش بر دیواره آن نشانه این است که مکانی برای ملاقات بوده است.

خبرگزاری فارس: غار دو دهانه «کلهرود»، مکانی برای ملاقات دوستان

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان غار دو دهانه کلهرود یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان  استان اصفهان است که زیبایی چشم‌نواز آن چشم گردشگران داخلی و خارجی را خیره کرده است.

این غار در میان دره کم عمق و در ارتفاع 2 هزار و 340 متری از سطح دریا و در مجاورت کوهی نزدیک امام‌زاده روستای کلهرود واقع شده و به همین دلیل به این اسم نام‌گذاری شده است.

شهرت این غار طبیعی که یکی از غارهای غیر آهکی معروف استان اصفهان است بیشتر به خاطر گلی بودن آن است و به نظر مى‏رسد این غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانى که بستر آن پنجاه متر بالاتر از مسیر امروزیش بود، زایش یافته باشد.

در این غار در گذشته غار سنگ‌های زیبایی وجود داشته ولی به دلیل ورود افراد و دسترسی به غار سنگ‌ها، غار سنگ‌ها از بین رفته‌اند و فقط در دهلیزهایی که ورود سخت می‌باشد غار سنگ‌هایی وجود دارد که به شکل  گل کلمی و چکیده‌های مخروطی و دانه انگوری  است.

طول این غار یک هزار و 200 متر و عمق آن 50 متر است و در گذشته در یکی از تالارهای این غار  آب وجود داشته که در حال حاضر خشک شده است.

پس از ورود به داخل غار برای رسیدن به داخل اولین تالار باید از شیب تندی به مسافت حدود 60 متر پایین رفت که در برخی از بخش‌ها به صورت پرتگاه در می‌آید، اما بدون تجهیزات هم می‌توان پایین رفت.

ورودى غار دالان‌مانند و داراى سقفى کوتاه است که حداکثر پهناى آن20 متر و حداقل آن چهار متر مى‏باشد که با شیبى تند که در برخى از بخش‏ها حالت پرتگاه پیدا مى‏کند ادامه یافته و پس از طى حدود 60 متر به تالار کوچکى مى‏رسد. تالار کوچک بیضى شکل بوده و ابعادى حدود30  در40 متر دارد و بلنداى آن به حدود شش متر مى‏رسد.

تالار کوچک با دالانى کوتاه به تالارى بزرگ یا وسیع‏ترین فضاى غار متصل مى‏گردد، این تالار از تالار قبلى کمى بزرگ‏تر بوده و ابعادى در حدود 30 متر در 50 متر دارد، این تالار از پدیده‏هاى زیبا و کم‏نظیر این غار به حساب مى‏آید، سقف و دیوارهاى این بخش پوشیده ازغارسنگ‏هاى گل‏کلمى و کف آن پوشیده از چکیده‏هاى مخروطى دانه انگورى است.

سمت راست این تالار بازدیدکنندگان را به انتهاى غار که فضایى گرد با سقفى کوتاه دارد مى‏برد.

این محل احتمالاً قرارگاه افرادى بوده که در کوتاه مدت در آن مسکن مى‏گرفته‏اند زیرا گذران زندگى در بلندمدت و افروختن آتش در اعماق غارها به علت دود حاصل از سوختن آتش امرى محال است.

براى مطالعه زندگى انسان‏هاى غارنشین فقط باید بخش‏هاى ابتدایى غارها را مورد مطالعه قرار داد حتى اگر آثارى از این نوع زندگى در اعماق غارها یافت شود. از سمت راست این تالار دو دهلیز جدا مى‏شود که یکى به اعماق غار رفته و کور مى‏گردد و دهلیز آب‏رو است و دیگرى با شیبى تند و چاه مانند به سوى دهانه غار رفته و ورودى دوم یا چاه مانند غار را تشکیل مى‏دهد. مجموعه کلیه دهلیزهاى قابل عبور و تالارها و دالان‏هاى غار درازایى در حدود هزار و دویست متر دارد.

ژرف‏ترین بخش غار انتهاى چاه و تالار بزرگ حدود یک‌هزار و چهارصد متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ژرفاى دهانه غار تا پست‏ترین نقطه آن حدود پنجاه متر است.

تاکنون  در این غار هیچ حیوانی مشاهده نشده است و نکته قابل تأمل این است که برای کاوش در کل غار بهتر است از تجهیزات کامل استفاده شود.

* داستان ساکنان روستای کلهرود

نقل شده است اهالی این روستا از طایفه بنی اسد بوده‌اند که در واقعه کربلا حضرت زین‌العابدین (ع) جهت جمع آوری اجساد همکاری داشته‌اند و سپس به امر آن حضرت راهی ایران می‌شوند و در حوالی کلهرود فعلی ساکن می‌شوند. این منطقه خوش آب و هوا می‌باشد و رودخانه‌ای از وسط آن عبور می‌کند و چون آن طایفه در یک طرف رودخانه ساکن می‌شوند، در طرف دیگر افراد دیگری از سه و سایر نقاط سکونت می‌گزینند که به کلهرود مشهور می‌شود.

کلهرود از چهار محله تشکیل شده که امروزه تقریبا به هم وصل شده‌اند و دارای دو حمام است که توسط ذغال سنگ و نفت گرم می‌شود.

 

*‌دسترسی به غار

غار، کلهرود  حدود 30 کیلومتری شمال مورچه‌خورت در جاده قدیم کاشان و در فاصله 110 کیلومتری اصفهان  در مجاورت امام زاده کلهرود در 1.6 کیلومتری روستا واقع شده است.

برای یافتن غار کلهرود باید از شهر مورچه خورت دو کیلومتر به سمت تهران حرکت کرده در کنار پمپ بنزین مورچه خورت وارد جاده نطنز شوید و پس از پیمودن 7.34 کیلومتر به ابتدای جاده کلهرود رسیده و با پشت سر گذاشتن 27 کیلومتر به روستای کلهرود وارد شوید.

/ 0 نظر / 49 بازدید