عملیات نمادین پاک‌سازی غار «کلهرود»

 

پاک‌سازی یک غار مقدس

پاک‌سازی غار «کلهرود»

ایسنا سرویس : فرهنگی و هنری - گردشگری و حج
کد خبر: 93062615352 چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۳

«شاه قنداب» غاری در جاده‌ی رامشه و در کوه‌های باختر استان اصفهان است که به باور مردم محلی، مکانی مقدس به‌شمار می‌آید و داستان‌ها و عقاید عجیبی به آن گره خورده است. آخر این هفته قرار است «شاه‌ قنداب» از انبوه زباله‌ها پاک شود.

 

پاک‌سازی دو غار «شاه قنداب» و «کَلَهرود‌» برنامه‌ی کارگروه غارنوردی هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان و کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان برای روز «غار پاک» است.

 

مهرداد حاجی‌هاشمی رییس کلوپ غارنوردی و غارشناسی اصفهان درباره‌ی این برنامه به خبرنگار گردشگری ایسنا، گفت: «شاه قنداب» به باور مردم محلی، مکانی مقدس است و داستان‌های عجیبی هم درباره‌ی آن نقل کرده‌اند. به همین خاطر، جمعیت زیادی مدام در رفت‌وآمد به این غار هستند که آلودگی زیادی را نیز به بار آورده‌اند. قرار است برای اولین‌بار به بهانه‌ی روز «غار پاک» جمعه (28 شهریورماه) عملیات پاک‌سازی «شاه قنداب» به‌شکل نمادین و با هدف آگاه‌سازی مردم و تغییر نگرش در آن‌ها نسبت به این محیط طبیعی انجام شود.

 

به گفته‌ی او‌، در حاشیه‌ی این برنامه‌، کارگاه آموزشی با موضوع حفاظت از مناطق کارست و غار با هدف آگاهی‌بخشی و آشناسازی مردم محلی با غارها و اهمیت حفظ آن‌ها به‌عنوان زیستگاه گونه‌های در خطر‌، محل کانی‌های کمیاب و سایت‌های ماقبل تاریخ، زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی برگزار می‌شود.

حاجی‌هاشمی در ادامه اظهار کرد: غار «شاه قنداب» مکانی بسیار آلوده است؛ حوضچه‌های آبی و تالارهای آن در طول سال‌های گذشته به‌واسطه‌ی رفت‌وآمد بازدیدکنندگان با زباله‌های زیادی پوشیده شده که لازم است برای حفاظت از چنین مکانی، در نگرش مردم‌ تغییراتی ایجاد شود. در واقع، مردم با آلوده کردن این غار در حال از بین بردن آن هستند.

وی همچنین از رونمایی نقشه‌های دو غار «کلهرود» و «شاه قنداب» در جریان برگزاری مراسم روز غار پاک خبر داد و بیان کرد: درباره‌ی غار «شاه قنداب‌» برخی مردم عقاید و باورهایی دارند،‌ مثلا این‌که دو ستون انتهای یکی از تالارها را به نام فرزندان یکی از امامان نامگذاری کرده‌اند و به آن دخیل‌هایی بسته‌اند. برخی هم معتقدند، این غار‌ انتهایی ندارد و حتی ممکن است تا کربلا راه داشته باشد، در حالی‌ که ما هنگام نقشه‌برداری از غار، به پایان آن رسیدیم. طول غار «شاه قنداب» 439 متر است و قرار است این نقشه برای ایجاد تغییر در نگرش و باورهای نادرست مردم و همچنین رفع خرافه‌ها‌، 28 شهریورماه رونمایی شود.

او سپس با بیان این‌که عملیات نمادین پاک‌سازی غار «کلهرود» نیز چهارم مهرماه انجام می‌شود، گفت: برنامه‌ی کلهرود کمی متفاوت از شاه قنداب خواهد بود، چراکه لازم است حرکت جدی‌تری برای تغییر نگرش و رفتار مردم در مقابل نقاط طبیعی کشور صورت گیرد. ما پنج سال است که برنامه‌ی پاک‌سازی غارها را اجرا می‌کنیم؛ اما فقط از حجم زباله‌ها اندکی کم شده، مثلا اگر از یک غار 160 کیلوگرم زباله جمع می‌کردیم حالا حجم زباله‌ها به 50 کیلوگرم رسیده است. بنابراین باید اقدام جدی‌تری صورت گیرد تا به آنچه می‌خواهیم دست یابیم.

حاجی‌هاشمی ادامه داد: در روز چهارم مهرماه با مشارکت کارگروه غارنوردی، هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان‌، کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان،‌ انجمن غار و غارشناسی ایرانیان‌، اداره‌ی محیط زیست و حامیان آثار طبیعی و غارها،‌ ضمن اجرای عملیات پاک‌سازی غار کلهرود در 110 کیلومتری شمال شهر اصفهان و رونمایی از نقشه‌ی این غار جذاب و پربازدیدکننده‌، همایشی آموزشی برای آگاه‌سازی جامعه‌ی محلی برگزار می‌شود.

 

او تأکید کرد: برای ایجاد تغییر در نگرش مردم باید رسانه‌ها را همراه‌، مردم را واقف و قانون‌هایی را وضع کرد،‌ وگرنه با حرکت‌های نمادین هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

 

 

شاه قنداب

 

 

http://www.isna.ir/fa/print/93062615352/%D9%BE%D8%A7%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3

http://isna.ir/fa/news/93062615352/%D9%BE%D8%A7%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3

/ 0 نظر / 15 بازدید