اجرای موفق همایش بزرگ غار کلهرود

اجرای موفق همایش بزرگ غار کلهرود

پوستر همایش

http://www.isfahanmount.ir/images/kalahrod/posterA4.png

همایش روز کوهستان وغارهای پاک در کلهرود با موفقیت جهت دستیابی به اهداف خود به پایان رسید
این همایش بزرگ با استقبال بسیار زیاد گروههای کوهنوردی،  طبیعت گردان، پیشکسوتان،  دانشگاهیان و مسئولین کشوری روبرو شد.

 همایش طبق برنامه ریزیهای قبلی راس ساعت 9 صبح چهارم مهر ماه با تلاوت آیاتی از  قرآن مجید  و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران  آغاز و بعد از خوشامد گویی دبیر همایش آقای رضا شاهمرادی مسئولین کشوری اساتید دانشگاه پیشکسوتان کارشناسان مختلف و مسئولین هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان به ایراد سخنرانی و ارائه مطالب علمی در مورد محیط زیست و غارها پرداختند.

گزارش کامل  همایش بزرگ غار کلهرود

 

گزارش از : مژده ابراهیمی

عنوان برنامه : همایش کوهستان و غارهای پاک

 مکان : روستای کلهرود

زمان : 4 مهر 1393

برگزار کننده همایش : هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان ـ کارگروه غارنوردی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان ـ کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان ـ گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان ـ گروه کوهنوردی آراد اصفهان

سرپرست همایش : آقای رضا شاهمرادی

مسئول کمیته روابط عمومی : خانم طیبه مقدس

مسئول کمیته تدارکات و صدا : آقای احمدرضا ریاحی راد

مسئول کمیته تبلیغات : آقای احسان ناجی

مسئول کمیته مالی : آقای حمید افضل

گزارش نویس : خانم مژده ابراهیمی

  •  پنج شنبه 3/7/93 ( یکروز قبل از همایش ) :

زمان هماهنگ شده برای راهی شدن به روستای کلهرود ساعت 3 بعد از ظهر ابتدای خیابان امام خمینی در نظر گرفته شده بود که با تاخیر 30 دقیقه ای نهایتاً کلیه اعضای کمیته روابط عمومی، تدارکات و تبلیغات و مالی همایش، به سمت کلهرود حرکت کردیم. کمیته های مذکور شامل افراد  ذیل بود :

1 - کمیته تدارکات به سرپرستی آقای احمدرضا ریاحی راد : مهدی پناهی، رامین ملکوتی خواه، مجید زراوندی، فرهاد اباطی لو، محمد روحانی، امیرحسین روحانی، یاشار نصری، رضا دارابی، اردشیر آذری، حمیدرضا شاه محمدی، ابوالفضل جعفری، حسن تاج الدین

2- کمیته روابط عمومی به سرپرستی خانم طیبه مقدس : کسانا محب علی، یلدا طبایی، پگاه فرجیان، محبوبه شایان، آزاده بهادران ( مهتاب مقدم و آرزو جوانی که در روز جمعه به کمیته ملحق شدند. )

3-  کمیته تبلیغات به سرپرستی آقای احسان ناجی : مژده ابراهیمی، بهار هاشمی و مرضیه اکبری پور

4 - کمیته مالی : آقای حمید افضل

5-   دبیر همایش : آقای رضا شاهمرادی

 با توجه به توقف نسبتاً کوتاه در پمپ بنزین مورچه خورت در نهایت ساعت 5:30 بعد از ظهر تیم اجرایی وارد مجموعه گردشگری کوهستان ( کلهرود ) شدیم، پس از انجام هماهنگی های لازم، کلیه افراد مشغول چیدمان صندلی های و آماده سازی سالن همایش شدند و تیم دیگری هم جهت نصب تابلوی نقشه غار کلهرود در ابتدای روستا اعزام گردید.

با تلاش بی وقفه کلیه تیم های فوق تمامی امور مربوط به تنظیم صدا، چیدمان صندلی و میزها، تدارکات، آماده کردن آی دی کارت ها و فرم های ثبت نام و ... در ساعت 9 شب به پایان رسید.

در این فاصله از ساعت 7:30 عصر گروه موسیقی بیدل نیز به تیم اجرایی پیوست و به تمرین و تنظیم صدا و ... می پرداخت.

در ساعت 10 شب با سرو شام و چایی از کلیه افراد پذیرایی شد و پس از استراحت و گشتن در فضای فرح بخش مجموعه گردشگری کوهستان، ساعت 12:30 شب خاموشی اعلام گردید.

  • ·  جمعه 4/7/93 ( ساعاتی قبل از همایش ) :

ساعت 5:45 تا 6 صبح کلیه افراد بیدار و پس از صرف صبحانه راس ساعت 6:30 صبح، کلیه هماهنگی های لازم را انجام داده و پس از دریافت آی دی کارت هایشان در جایگاه های پیش بینی شده مستقر شدند.

تعدادی از اعضای کمیته روابط عمومی و تبلیغات در ورودی مسئولیت خیر مقدم گویی به مدعوین و                     شرکت کنندگان را بر عهده گرفتند. سایر اعضای روابط عمومی به همراه اعضای کمیته تدارکات در سالن، راهروها و قسمت های مختلف جهت ساماندهی به نظم همایش، پاسخگویی به شرکت کنندگان و راهنمایی آن ها مشغول فعالیت شدند.

کمیته انتظامات هم ساعت 7:30 پس از دریافت آی دی کارت هایشان در قسمت های مختلف جهت ایفای نقش خود مستقر شدند.

 

  • · گروه های شرکت کننده در همایش :

1-    هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان

2-    گروه غارنوردی و غار شناسی نقش جهان

3-    کارگروه غارنوردی و غارشناسی هیات شهرستان اصفهان

4-    گروه کوهنوردی آراد اصفهان

5-    گروه کوهنوردی آرین

6-     گروه کوهنوردی چکاد

7-    گروه کوهنوردی اژکهن

8-    گروه کوهنوردی چکاوک

9-    گروه کوهنوردی آرش

10- گروه کوهنوردی همنورد

11- گروه کوهنوردی دنا  

12- گروه کوهنوردی گلگشت طبیعت

13- گروه کوهنوردی شاهین نطنز

14- گروه کوهنوردی ذوب آهن اصفهان

15- گروه کوهنوردی پلی اکریل و کوچ

16- گروه کوهنوردی بانک مسکن

17- گروه زمین شناسی دانشگاه خوراسگان

18- گروه طبیعت یاران اصفهان

19- گروه کوهنوردی پرواز

20- گروه همراهان آقای جناب

21- فروشگاه زاگرس

  • · شروع همایش :

راس ساعت 9 صبح 4 مهر 1393 همایش روز کوهستان و غارهای پاک با تلاوت قرآن مجید و پس از آن پخش سرود ملی کشور عزیزمان آغاز گردید.

سالن همایش مملو از غارنوردان و غارشناسان و طبیعت گردان و کوهنوردانی بود که به شوق سبزینه کردن هرچه بیشتر طبیعت کشورمان در جوار یکدیگر نظاره گر بودند. نه تنها صندلی های موجود در سالن بلکه                      تمامی راهروها، ورودی ها و ... پذیرای تعداد بیشماری از همنوردان عزیز کشورمان شده بود که تا حدودی کنترل و نظم بخشی به همایش را برای کمیته اجرایی سخت و دشوار می نمود.

در آغاز مجری خوب همایش آقای ماهیان پس از بیان دکلمه و مقدمه ای شیوا، از جناب آقای رضا شاهمرادی ( دبیر محیط زیست و کارگروه غارنوردی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان و دبیر همایش ) دعوت به عمل آوردند تا سخنرانی خود را ایفاد نمایند. ایشان در ساعت 9:15 به سخنرانی خود و ارائه توضیحات کلی پیرامون علل تشکیل همایش مذکور و اهداف برگزاری آن پرداختند. با اتمام سخنرانی ایشان، جناب مهندس احمد ابراهیمی در ساعت 9:30 صبح به معرفی روستای کلهرود، غار کلهرود و ... پرداختند.

 در ادامه جناب آقای دکتر یوسفی پور ( معاون محیط زیست استان اصفهان ) به مدت 5 دقیقه پیرامون ظرفیت های گردشگری کلهرود، در عین حفظ محیط زیست و به بیانی شیواتر ( نگاه اکوتوریسم تحت عنوان گردشگری مسئولانه ) نقطه نظرات خودشان را بیان نمودند.

در ساعت 9:40 صبح، جناب آقای دکتر حجازی ( استاد زمین شناسی دانشگاه خوراسگان ) با ارائه پیشنهاد برگزاری کلاس های غارشناسی در راستای غارنوردی و گسترش هرچه بیشتر دانش در کنار ورزش به ذکر نکاتی چند در زمینه زیست محیطی و اکولوژی غارها پرداختند.

پس از ایشان جناب آقای عبدالعظیم شکاری ( از حافظان فعال محیط زیست ) به مدت 5 دقیقه پس از ارائه مشخصاتی از موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی کلهرود، گلایه ای پیرامون از بین رفتن گونه های مختلف حیوانی و زیست محیطی موجود در غارها بیان نمودد و در ادامه پیشنهاداتی جهت جلوگیری هرچه بیشتر آن ها ارائه نمودند.

در ساعت 9:50 جناب آقای غلافگر (رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان) پس از تقدیر و تشکر از کلیه دست اندرکان و مدعوین، پیشنهاداتی در راستای زمینه سازی و جذب هرچه بیشتر نیروهای متعهد و دلسوز با توجه به فرهنگ سازی در جهت حفظ زندگی غارها ارائه نمودند.

با اتمام سخنان جناب آقای غلافگر، گروه موسیقی بیدل با حضور : آقای معین الدین صادق زاده (نوازنده دف)، آقای مهدی رمضانی ( نوازنده تمبک )، آقای علی هاشمی ( نوازنده تار ) و آقای حمید علیدوستی ( نوازنده نی ) و با صدای دلنشین آقای اکبر عسگری به اجرای موسیقی بسیار زیبای سنتی و دشتی خود پرداختند.

با تک نوازی پایانی دف و تمبک، راس ساعت 10:15، مدت زمان 45 دقیقه جهت پذیرایی و استراحت اختصاص داده شد. با تاخیر 15 دقیقه ای در ساعت 11:15 صبح، گروه موسیقی ناشنوایان دستان پویا ( وابسته به گروه کوهنوردی بانک مسکن ) به اجرای سرودهای زیبای خود پرداختند که مورد استقبال جمع وسیعی از  شرکت کنندگان قرار گرفت.

 در ساعت 11:30 با حضور سرکار خانم دکتر سبک خیز ( اساد زمین شناسی دانشگاه خوراسگان ) فضای همایش در جهت مباحث علمی قدمی نو برداشته و ایشان سخنانی در راستای حفظ هرچه بیشتر زندگی غارها و غار نهشته ها بیان نمودند و با توجه به تحقیق و پژوهش های انجام شده توسط ایشان، اطلاعاتی بسیار مفید در زمینه موقعیت غارها، نحوه شکل گیری آن ها، مشخصات فنی و علمی آن ها و ... ارائه گردید که می تواند در خصوص حفظ غار و زندگانی آن بسیار مفید فایده باشد.

راس ساعت 12 پس از سخنان سرکار خانم سبک خیز، جناب آقای چنگیز شیخی (پدر غارنوردی ایران) علی رقم کسالتشان با حضور خود محفل همایش را گرمتر از پیش نموده و با سخنان پر خاطره و دلسوزانه شان از تجربه های غارنوردی در طی سال های متوالی خود به ذکر موقعیت غار کلهرود و وجه تسمیه آن پرداختند و پیشنهاداتی درخصوص هرچه زنده تر نگهداشتن غارها ارائه نمودند. ایشان به صراحت با توریستی شدن غار کلهرود اعلام مخالفت نمودند و پس از تقدیر و تشکراتی که از دست اندرکاران برگزاری همایش نمودند سخنان خود را پایان بخشیدند. 

ساعت 12:10 بعد از ظهر سرکار خانم مهندس بهادری نیا ( زمین شناس ) به ارائه گزارش خود در خصوص پایان نامه زمین شناسی خودشان ( شناخت غار کلهرود ) پرداختند و راهکارهایی به جا در زمینه حفظ بیشتر و عمومی نکردن غارها ارائه نمودند که میتواند در جهت حفظ دوران رشد طبیعی غارها بسیار مفید فایده باشد.

پس از آن گروه موسیقی ناشنوایان دستان پویا با ارائه دو سرود زیبای دیگر فضای همایش را مزین نمودند.

در ساعت 12:50 جناب آقای مهدی جعفری ( نایب رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان و رئیس کارگروه محیط زیست ) به ارائه پیشنهادات خود در زمینه حفظ محیط زیست پرداختند و در ادامه با تشکر از گروه کوهنوردی آراد و کارگروه غارنوردی هیات مذکور و گروه غارنوردی و غارشاسی نقش جهان و سایر دست اندرکاران، سخنان خود را به اتمام رساندند.

در ادامه در ساعت 13:05 از جناب آقای مهندس محمدرضا اعتمادی ( بخشدار کلهرود ) دعوت به سخنرانی گردید و ایشان با کلام شیوایشان گزارشی از روستای کلهرود و سه محور گردشگری ( خصوصی، دولتی و تعاونی ) آن ارائه نمودند و در راستای سخنان دکتر سبک خیز مخالفت خودشان را جهت توریستی نکردن غار کلهرود اعلام نمودند که با تشویق گسترده حضار مواجه گردید. در پایان از تمامی دست اندرکاران کمال تشکر را داشتند.

در این خصوص گلدان گلی به رسم یادبود و قدردانی از طرف دبیر همایش به ایشان تقدیم گردید.

آخرین سخنرانی به جناب آقای حشمت اله انتخابی (از فعالان انجمن محیط زیست گروه طبیعت گردان) در ساعت 13:15 اختصاص داده شد. سخنانی در خصوص اهمیت کوهستان و طبیعت و یادی از زنده هایی که اکنون به سوگشان نشسته ایم مانند زاینده رود!

در پایان به عنوان حسن ختام برنامه از کلیه کادر اجرایی و علمی تقدیر و تشکر گردید و جناب آقای غلافگر رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان با تقدیم دو قاب زیبا از نمایی از کوه صفه از دو همنورد و کوهنورد عزیز کشورمان که دارای مقام دومی در کوهپیمایی سرعتی می باشند، سرکار خانم فاطمه نصری و جناب آقای محمدرضا شاهمرادی،تقدیر نمودند.

با پایان یافتن همایش، در ساعت 1:40 از کلیه میهمانان پذیرایی ناهار گردید و در ادامه با هماهنگی   جناب آقای سعادت لطفی زاده در ساعت 2:30 بعد از ظهر تیم فنی وارد غار و سایرین به پاکسازی نمادین از روستا تا ورودی غار پرداختند.

در اینجا جا دارد کمال تشکر خود را از تمامی کادر اجرایی و دست اندرکاران علی الخصوص اعضای گروه کوهنوردی آراد اصفهان، مردم خوب و صمیمی کلهرود به خصوص اقایان بیژن حبیب زاده سعید قنبر زاده و علی ناطقی که بی شک بدون همکاری این دوستان این همایش با این کیفیت اجرا نمیشد به جا آورم. به امید اینکه نه تنها یک روز در سال بلکه تمامی روهای سال برایمان روز پاک به شمار آید و سبزینگی و سر زندگی در جای جای زندگیمان نقش بندد.

 

                                   با تشکر - مژده ابراهیمی
            

 

/ 2 نظر / 23 بازدید
خريد شارژ

پايدار باشيد. کارت شارژ خواستين در خدمتيم www.Mosaken.com [گل]

helen

بووووووووووووووووووووووووووم ترکوندي با وبت [زبان]