کلهرود... غاری نا آشنا

کلهرود... غاری نا آشنا

یکشنبه ، 24 بهمن 1389 ، 16:56 سید وحید لب خندق
غار عظیم کلهرود که از عجایب ناآشنای اصفهان است چندی است که مورد توجه گروه های کوه نورد و غار نورد قرار گرفته است. این غار در روستایی به همین نام (روستای کلهرود) حد فاصل شهر تاریخی مورچه خورت و کاشان قرار دارد. 
دسترسی به غار
برای رسیدن به روستای کلهرود باید در جاده اصفهان ـ تهران حرکت کنیم و بعد از گذر از مورچه‌خورت به ‌طرف جاده  قدیم کاشان که در شمال شرقی مورچه‌خورت قرار گرفته، تغییر مسیر می دهیم. بعد از حرکت در جاده کاشان به  سه ‌راهیی می‌رسیم که از سمت چپ آن به ‌سمت کلهرود حرکت می‌کنیم. آسفالت این جاده در اوایل راه خوب و مناسب است ولی هرچه به روستا نزدیک می‌شویم کیفیت خود را از دست می‌دهد. به روستای سر سبز و زنده کلهرود رسیده و از میان آن گذشته به شمال آن می‌رسیم. جاده‌ای که از روستا خارج می‌شود خاکی است. غار نزدیک روستا در سمت راست همین جاده خاکی در دامنه کوه قرار گرفته است.
این غار در میان دره کم عمق و در ارتفاع کوتاهی از سطح رودخانه واقع شده ست. غار کلهرود یکی از غارهای غیر آهکی معروف استان اصفهان است که معروفیتش بیشتر به خاطر گِلی بودن آن است. 

ساختار داخلی
این غار از تالارهای مختلف تشکیل شده که با شیبی تند و پرتگاه مانند ادامه یافته و به همین دلیل کم‌نظیر و دیدنی به حساب می‌آید. سقف و دیوارهای این غار پوشیده از سنگ های گل کلمی و کف آن پوشیده از چکیده‌های مخروطی دانه انگوری که مانند چکیده های تالار غار رود افشان است. طول غار کلهرود 1200 متر و عمق آن 50 متر است.در گذشته در یکی از تالارهای این غار طبیعی، آب وجود داشته و در حال حاضر خشک است. به این معنی که این غار در گذشته شباهتی به غار علی صدر در همدان داشته ولی امروزه آب موجود در آن خشک شده است. نوع پوشش غار از نوع  غار سنگ های گل کلمی و چکیده های مخروطی دانه انگوری است.
غار کلهرود مسیر های متفاوتی برای پیمایش دارد. پس از ورود به داخل غار برای رسیدن به داخل اولین تالار باید از شیب تندی حدود 70 درجه به مسافت حدود 60 متر پایین رفت که در برخی از بخش ها به صورت پرتگاه در می آید. اما بدون تجهیزات هم می توان پایین رفت. در کف غار که رسیدیم فضای بازی به شعاع 50 متری وجود دارد همچنین که یک حلقه چاه در ضلع جنوب غربی کف غار قرار دارد. که عمق آن 24 متراست. در انتهای ضلع جنوبی یک راه کوچک که  بن بست است وجود دارد. در ضلع شمال شرقی این غار یک تونل قرار دارد که حدود سه متر از کف غار بالاتر هست. این تونل را باید سینه خیز وارد شد. و در میانه راه حدود 150 متر جلوتر یه حلقه چاه دیگر است که برای تردد یک تیر چوبی روی آن قرارداده اند. بعد از این حلقه چاه حدود 1500 که جلوتر یک فضای باز وجود دارد که داخل این فضا پر از استلاکتیت واستلاگمیت هست.

یک حوضچه آبی بزرگ در انتهای آن قرار دارد. در کف همین سالن اول در بعضی از فصول پر باران سال آب جمع می‌شود که خط به جا مانده از آن کاملاً  مشخص است. در طول مسیر راه‌رو‌ها ، گربه رو ها و سینه‌خیز روهای زیادی وجود دارد که باید از آنها عبور کرد. سقف و دیواره‌های آن مرطوب و پر گل سست قرمز بود، به طوری که با برخورد دست به آن ریزش می‌کند. تمام طول مسیر غار قبلاً علامت گذاری شده  است. سپس در انتهای مسیر و حوضچه آب آن رسیدیم . عمق آب در ظاهر زیاد نیست. این حوضچه آب زلال و صافی دارد.

به گفته یکی از بازدیدکنندگان عینی از این غار در حدود 10سال پیش، در یکی از چاه های کف غار جریان آب شدیدی در حرکت بوده. که بصورت یک رود خروشان از ته چاه عبور میکند. مردمان محلی این منطقه داستانی دارند که در زمان های قدیم یک عصا در داخل این چاه انداخته شده و مدتی بعد در سواحل رود کارون در جنوب غربی کشور پیدا شده است!. سندیت این داستان به طور رسمی مشخص نشده است.

 مشخصات جغرافیایی غار:
نام های غار: غار کلهرود، چاه وزمه
33˚ 22' 21.5" : (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار
51˚ 34' 35.7" : (E)  طول جغرافیایی دهانه غار
ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 2340 متر
تعداد دهانه غار : 2 دهانه
طول غار : 1200 متر
عمق غار : 50 متر
جانداران داخل غار : خیر


منابع:
پایگاه اینترنتی غارهای ایران
همشهری آنلاین
گروه کوهنوردی اوراز
وبلاگ کلهرود
گفتنی است سالها پیش 2 جهانگرد به داخل این غار رفتند و 15 روز در داخل آن سر در گم بودند تا اینکه نوری از قسمتی از غار نظر آنها را جلب کرد و از آن طریق مسیر خروج را پیدا کردند و جان خود را نجات دادند. این نکته نشان دهنده عظیم بودن این غار است. البته اکنون راهنما های محلی همین روستا تمام بازدید کنندگان که قصد ورود به این غار دارند را پشتیبانی می کنند.
/ 0 نظر / 3 بازدید