مصاحبه برگزيده سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه

چهارشنبه ۹ آبان -۵۱۴   ۱۴:۳۳    شماره‌ خبر : 183157 برگزيده سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه:
تكروی از مهم‌ترين ضعف‌های بانوان پژوهشگر قرآنی است

گروه انديشه: يكی از مشكلات بانوان پژوهشگر قرآنی اين است كه بعضی از موضوعات نياز به كار گروهی دارند ولی بانوان بيشتر به انجام تحقيقات فردی تمايل دارند در صورتی‌كه با انجام كار گروهی تحقيق و پژوهش پربارتر می‌شود.

دكتر «معصومه‌السادات حسينی كلهرودی»* از پژوهشگران علوم قرآن و حديث و برگزيده سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس انديشه و علم خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، درباره مشكلات پژوهش‌های قرآنی و بانوان پژوهشگر ضمن بيان مطلب فوق گفت: دومين نكته اين است كه بانوان پژوهشگر توجيه لازم برای شبهات جديد قرآنی نشده‌اند و لذا تقدم و تأخر و اهميت موضوعات مورد لزوم را نمی‌دانند به عبارت ديگر سازماندهی قرآنی برای ايشان وجود ندارد، لذا چه بسا افرادی كارهای تحقيقاتی به موازات يكديگر انجام می‌دهند و در بعضی از موضوعات اصلا تحقيقی صورت نمی‌گيرد.

وی ادامه داد: سوم اين‌كه بانوان محترم عضو هيئت علمی دانشگاه‌ها كه هم وظيفه تدريس و هم وظيفه مديريت خانه را بر عهده دارند در صورتی‌كه چند ساعتی از حجم كار تدريس خود كم كنند بهتر می‌توانند به پژوهش بپردازند.

بانوان پژوهشگر توجيه لازم برای شبهات جديد قرآنی نشده‌اند

دكتر حسينی كلهرودی ضعف ديگر ‌پژوهش‌های قرآنی را نبود مركزی واحد جهت ساماندهی اين پژوهش‌ها دانست و افزود: چهارم اين‌كه بايد بودجه اختصاص‌يافته برای انجام پژوهش‌های قرآنی از سوی مركز واحدی هدايت شود و بودجه‌ای به پژوهشگر واقعی كه به تحقيقات قرآنی می‌پردازد و متحمل هزينه‌های سنگين است، اختصاص يابد تا پژوهشگران بتوانند برای تحقيقات گسترده خويش احيانا، سفرهای علمی داشته باشند و نتيجه تحقيقات‌شان به دانشگاه‌های خارج از كشور و ساير كشورها منعكس شود.

وی درباره علت معرفی خود به عنوان پژوهشگر نوآور علوم و معارف قرآن كريم در سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه گفت: علت برگزيده شدن اينجانب در اين همايش، سابقه فعاليت‌های قرآنی و بالاخص تصويب طرح تطبيق علوم روز با قرآن در دانشگاه الزهرا بوده است كه تحقيق در زمينه‌های رياضی، فيزيك، نجوم، زيست‌شناسی، مديريت، اقتصاد و هنر، ادبيات، عرفان و ادبيات عرب هنوز در حال انجام و رو به اتمام است و زمينه جديدی در راستای تفسير علمی قرآن است.

دكتر حسينی كلهرودی در زمينه سطح علمی سومين همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه گفت: پژوهشگران مختلف قرآنی از داخل و خارج كشور در اين همايش شركت داشتند كه در زمينه حفظ، تفسير، تحقيق، علوم كامپيوتری قرآن يا هنر قرآنی فعاليت داشتند و به علت تنوع زمينه فعاليت‌های قرآنی از سطح خوبی برخوردار بود و البته اينجانب در همايش‌های قبل و بعد آن فرصت شركت نداشتم و از كيفيت آن‌ها اطلاعی ندارم.

 

--------------------------------------------------------------

* دكتر«معصومه السادات حسينی‌كلهرودی» متولد 1343 تهران است. وی از سن پنج سالگی تحت تعليمات مرحوم پدرش كه مفسر قرآن بودند قرار داشت و به حفظ آيات پرداخت.

وی پس از اخذ ديپلم رياضی فيزيك در سال 61 مدت سه سال در يكی از حوزه‌های علميه دروس حوزوی را تا پايان سطح در حوزه به اتمام رساند و سه سال پس از ديپلم به دانشگاه وارد شد كه در دانشگاه تهران در رشته رياضی محض و در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مركز در رشته الهيات شاخه فلسفه و كلام اسلامی به تحصيل همزمان پرداخت و در نهايت با ادامه تحصيلات دانشگاهی موفق به اخذ كارشناسی و كارشناسی ارشد رياضی محض و دكترای رشته الهيات، گرايش فلسفه و كلام اسلامی شد.

اين محقق قرآنی در طول سال‌های تحصيل حوزوی اقدام به نگارش تفسير سوره حجرات، سوره انفعال و سوره جمعه با رويكرد مسائل فرهنگی، ادبی و اجتماعی كرده ؛ اما هنوز به چاپ نرسيده است.

عضويت در انجمن زنان پژوهشگر مسلمان، عضويت در انجمن رياضی ايران، عضويت در انجمن زنان پژوهشگر علوم اسلامی، عضويت در مجمع متخصصين ايران، عضويت در انجمن معارف اسلامی ايران و ... نشانه‌ای از تخصص و توانمندی اين محقق است.

/ 1 نظر / 3 بازدید
شرکت Big Robo

دوست عزیز سلام به علت علاقه اکثر وبلاگ نویسان تخصصی ، به راه اندازی وبلاگی با نام اختصاصی خود و بدون اجبار در داشتن نام دامنه هایی مانند blogfa , persianblog و غیره ، همچنین داشتن ایمیل با پسوند سایت اختصاصی خود، شرکت Big Robo سرویس جدید" سایت در قالب وبلاگ " را ارائه نموده است. برای دریافت اطلاعات کاملتر و تصمیم گیری بهتر به لینک زیر مراجعه نمائید: http://blog.bigrobo.com و یا با شماره تلفن 77510844 (021 ) تماس بگیرید.