کلهرود KALAHROD

بافت تاریخی ، ورودیه ، رودخانه کلهرود و ریختن آشغال در معابر

دو  شکواییه

بافت تاریخی ، ورودیه  ، رودخانه کلهرود و ریختن آشغال در معابر

 من امروز به اتفاق خانواده وبراى چندمین باربه روستاى کلهرود رفتیم ...  از سال گذشته گردشگرانى که به روستا میان موقع ورود به کوچه اى که به رستوران کوهستان میرسه باید یک ورودى پرداخت کنند ، این کار در صورتى قابل قبوله که مردمى که براى تفریح به اونجا میان با یک جاده پر از دست انداز و آشغالهایى از قبیل مواد بازیافتى روبرو نشن!!! ... و علاوه بر اون بافت تاریخى روستا هم دست نخورده باقى بمونه ...

من تعجب میکنم که بعضیها خونه هاى کاهگلى که قدمت بیش از صد سال دارن رو خراب میکنن وبعد تعدادى آجر و بلوک روى هم مى چینن واسمشو خونه میذارن !!!... آیا بهتر نبود به جاى ساخت اون مسجد جدید ، مسجد قدیمى کلهرود رو مرمت میکردن ؟؟؟ ممنونم 

                         موسوى

از جاهای دیدنی کلهرود رودخانه وسط آبادی است که در قدیم بسیار پر آب بوده و چند سالی است که خشکسالی باعث شده آب کمی در آن جاری باشد. با این حال هنوز هم زیباست و قدم زدن در آن حال و هوای خاص خودش را دارد. افسوس که روز به روز آلودگی آن بیشتر می شود. از طرفی عده اندکی از اهالی زباله های خود را در رودخانه می ریزند و همچنین بعضی مسافرین محترم و گردشگران  آشغال های خود را در بستر رودخانه می ریزند. به همین خاطر منظره های زشت و ناخوشایندی را ملاحظه می کنیم که در هر گوشه ای شیشه نوشابه   و پلاستیک و انواع آشغال  دیده می شود که منظره ای زشت را پدید آورده که مایه ی تاسف است. ما از شورای اسلامی و دهداری کلهرود انتظار داریم که اولا در نزدیکی  پل سربیشه چند سطل زباله نصب کنند و همچنین برای جمع آوری زباله ها و پاکسازی بستر رودخانه اقدام شود تا رودخانه از این وضع ناهنجار  که به هر حال باعث مخاطرات بهداشتی و بیماری خواهد بود  رهائی یابد

نویسنده: نصراللهی کلهرودی [http://www.gerdbad91.blogfa.com

 پاسخ به شکواییه:

جواب شکوائیه:باتوجه با اینه روستای کلهرود روستای هدف گردشگری تعیین گردیده وبعد مسافت کمی نسبت به مناطق دیگر از اصفهان وشاهین شهر دارد پذیرای گردشگران محترم می باشد که در بین گردشگران محترم تعدادی محدود افراد گردشگر نما باعث سلب اسایش (سرقت از باغات اتش زدن درختان و...)اهالی وگردشگران میگردد که نیاز به کنترل ونظارت می باشدکه توسط افراد انتظامات انجام می گیردو هزینهای ان از محل جمع اوری ورودی تامین می گردد  .جهت زباله های افراد گردشگر نایلون زباله در اختیار انها قرارداده می شود ولی متاسفانه برخی برای جبران پرداخت ورودی نه تنها در محلهای یاد شده بلکه در مسیر جاده زباله های خود را رها می کنند که باعث تاسف برای ای گونه گردشگران مباشیم!!!!!

نویسنده: علی ناطقی

نویسنده : کلهرودی : ٩:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

اجرای موفق همایش بزرگ غار کلهرود

اجرای موفق همایش بزرگ غار کلهرود

پوستر همایش

http://www.isfahanmount.ir/images/kalahrod/posterA4.png

همایش روز کوهستان وغارهای پاک در کلهرود با موفقیت جهت دستیابی به اهداف خود به پایان رسید
این همایش بزرگ با استقبال بسیار زیاد گروههای کوهنوردی،  طبیعت گردان، پیشکسوتان،  دانشگاهیان و مسئولین کشوری روبرو شد.

 همایش طبق برنامه ریزیهای قبلی راس ساعت 9 صبح چهارم مهر ماه با تلاوت آیاتی از  قرآن مجید  و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران  آغاز و بعد از خوشامد گویی دبیر همایش آقای رضا شاهمرادی مسئولین کشوری اساتید دانشگاه پیشکسوتان کارشناسان مختلف و مسئولین هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان به ایراد سخنرانی و ارائه مطالب علمی در مورد محیط زیست و غارها پرداختند.

گزارش کامل  همایش بزرگ غار کلهرود

 

گزارش از : مژده ابراهیمی

عنوان برنامه : همایش کوهستان و غارهای پاک

 مکان : روستای کلهرود

زمان : 4 مهر 1393

برگزار کننده همایش : هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان ـ کارگروه غارنوردی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان ـ کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان ـ گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان ـ گروه کوهنوردی آراد اصفهان

سرپرست همایش : آقای رضا شاهمرادی

مسئول کمیته روابط عمومی : خانم طیبه مقدس

مسئول کمیته تدارکات و صدا : آقای احمدرضا ریاحی راد

مسئول کمیته تبلیغات : آقای احسان ناجی

مسئول کمیته مالی : آقای حمید افضل

گزارش نویس : خانم مژده ابراهیمی

  •  پنج شنبه 3/7/93 ( یکروز قبل از همایش ) :

زمان هماهنگ شده برای راهی شدن به روستای کلهرود ساعت 3 بعد از ظهر ابتدای خیابان امام خمینی در نظر گرفته شده بود که با تاخیر 30 دقیقه ای نهایتاً کلیه اعضای کمیته روابط عمومی، تدارکات و تبلیغات و مالی همایش، به سمت کلهرود حرکت کردیم. کمیته های مذکور شامل افراد  ذیل بود :

1 - کمیته تدارکات به سرپرستی آقای احمدرضا ریاحی راد : مهدی پناهی، رامین ملکوتی خواه، مجید زراوندی، فرهاد اباطی لو، محمد روحانی، امیرحسین روحانی، یاشار نصری، رضا دارابی، اردشیر آذری، حمیدرضا شاه محمدی، ابوالفضل جعفری، حسن تاج الدین

2- کمیته روابط عمومی به سرپرستی خانم طیبه مقدس : کسانا محب علی، یلدا طبایی، پگاه فرجیان، محبوبه شایان، آزاده بهادران ( مهتاب مقدم و آرزو جوانی که در روز جمعه به کمیته ملحق شدند. )

3-  کمیته تبلیغات به سرپرستی آقای احسان ناجی : مژده ابراهیمی، بهار هاشمی و مرضیه اکبری پور

4 - کمیته مالی : آقای حمید افضل

5-   دبیر همایش : آقای رضا شاهمرادی

 با توجه به توقف نسبتاً کوتاه در پمپ بنزین مورچه خورت در نهایت ساعت 5:30 بعد از ظهر تیم اجرایی وارد مجموعه گردشگری کوهستان ( کلهرود ) شدیم، پس از انجام هماهنگی های لازم، کلیه افراد مشغول چیدمان صندلی های و آماده سازی سالن همایش شدند و تیم دیگری هم جهت نصب تابلوی نقشه غار کلهرود در ابتدای روستا اعزام گردید.

با تلاش بی وقفه کلیه تیم های فوق تمامی امور مربوط به تنظیم صدا، چیدمان صندلی و میزها، تدارکات، آماده کردن آی دی کارت ها و فرم های ثبت نام و ... در ساعت 9 شب به پایان رسید.

در این فاصله از ساعت 7:30 عصر گروه موسیقی بیدل نیز به تیم اجرایی پیوست و به تمرین و تنظیم صدا و ... می پرداخت.

در ساعت 10 شب با سرو شام و چایی از کلیه افراد پذیرایی شد و پس از استراحت و گشتن در فضای فرح بخش مجموعه گردشگری کوهستان، ساعت 12:30 شب خاموشی اعلام گردید.

  • ·  جمعه 4/7/93 ( ساعاتی قبل از همایش ) :

ساعت 5:45 تا 6 صبح کلیه افراد بیدار و پس از صرف صبحانه راس ساعت 6:30 صبح، کلیه هماهنگی های لازم را انجام داده و پس از دریافت آی دی کارت هایشان در جایگاه های پیش بینی شده مستقر شدند.

تعدادی از اعضای کمیته روابط عمومی و تبلیغات در ورودی مسئولیت خیر مقدم گویی به مدعوین و                     شرکت کنندگان را بر عهده گرفتند. سایر اعضای روابط عمومی به همراه اعضای کمیته تدارکات در سالن، راهروها و قسمت های مختلف جهت ساماندهی به نظم همایش، پاسخگویی به شرکت کنندگان و راهنمایی آن ها مشغول فعالیت شدند.

کمیته انتظامات هم ساعت 7:30 پس از دریافت آی دی کارت هایشان در قسمت های مختلف جهت ایفای نقش خود مستقر شدند.

 

  • · گروه های شرکت کننده در همایش :

1-    هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان

2-    گروه غارنوردی و غار شناسی نقش جهان

3-    کارگروه غارنوردی و غارشناسی هیات شهرستان اصفهان

4-    گروه کوهنوردی آراد اصفهان

5-    گروه کوهنوردی آرین

6-     گروه کوهنوردی چکاد

7-    گروه کوهنوردی اژکهن

8-    گروه کوهنوردی چکاوک

9-    گروه کوهنوردی آرش

10- گروه کوهنوردی همنورد

11- گروه کوهنوردی دنا  

12- گروه کوهنوردی گلگشت طبیعت

13- گروه کوهنوردی شاهین نطنز

14- گروه کوهنوردی ذوب آهن اصفهان

15- گروه کوهنوردی پلی اکریل و کوچ

16- گروه کوهنوردی بانک مسکن

17- گروه زمین شناسی دانشگاه خوراسگان

18- گروه طبیعت یاران اصفهان

19- گروه کوهنوردی پرواز

20- گروه همراهان آقای جناب

21- فروشگاه زاگرس

  • · شروع همایش :

راس ساعت 9 صبح 4 مهر 1393 همایش روز کوهستان و غارهای پاک با تلاوت قرآن مجید و پس از آن پخش سرود ملی کشور عزیزمان آغاز گردید.

سالن همایش مملو از غارنوردان و غارشناسان و طبیعت گردان و کوهنوردانی بود که به شوق سبزینه کردن هرچه بیشتر طبیعت کشورمان در جوار یکدیگر نظاره گر بودند. نه تنها صندلی های موجود در سالن بلکه                      تمامی راهروها، ورودی ها و ... پذیرای تعداد بیشماری از همنوردان عزیز کشورمان شده بود که تا حدودی کنترل و نظم بخشی به همایش را برای کمیته اجرایی سخت و دشوار می نمود.

در آغاز مجری خوب همایش آقای ماهیان پس از بیان دکلمه و مقدمه ای شیوا، از جناب آقای رضا شاهمرادی ( دبیر محیط زیست و کارگروه غارنوردی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان و دبیر همایش ) دعوت به عمل آوردند تا سخنرانی خود را ایفاد نمایند. ایشان در ساعت 9:15 به سخنرانی خود و ارائه توضیحات کلی پیرامون علل تشکیل همایش مذکور و اهداف برگزاری آن پرداختند. با اتمام سخنرانی ایشان، جناب مهندس احمد ابراهیمی در ساعت 9:30 صبح به معرفی روستای کلهرود، غار کلهرود و ... پرداختند.

 در ادامه جناب آقای دکتر یوسفی پور ( معاون محیط زیست استان اصفهان ) به مدت 5 دقیقه پیرامون ظرفیت های گردشگری کلهرود، در عین حفظ محیط زیست و به بیانی شیواتر ( نگاه اکوتوریسم تحت عنوان گردشگری مسئولانه ) نقطه نظرات خودشان را بیان نمودند.

در ساعت 9:40 صبح، جناب آقای دکتر حجازی ( استاد زمین شناسی دانشگاه خوراسگان ) با ارائه پیشنهاد برگزاری کلاس های غارشناسی در راستای غارنوردی و گسترش هرچه بیشتر دانش در کنار ورزش به ذکر نکاتی چند در زمینه زیست محیطی و اکولوژی غارها پرداختند.

پس از ایشان جناب آقای عبدالعظیم شکاری ( از حافظان فعال محیط زیست ) به مدت 5 دقیقه پس از ارائه مشخصاتی از موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی کلهرود، گلایه ای پیرامون از بین رفتن گونه های مختلف حیوانی و زیست محیطی موجود در غارها بیان نمودد و در ادامه پیشنهاداتی جهت جلوگیری هرچه بیشتر آن ها ارائه نمودند.

در ساعت 9:50 جناب آقای غلافگر (رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان) پس از تقدیر و تشکر از کلیه دست اندرکان و مدعوین، پیشنهاداتی در راستای زمینه سازی و جذب هرچه بیشتر نیروهای متعهد و دلسوز با توجه به فرهنگ سازی در جهت حفظ زندگی غارها ارائه نمودند.

با اتمام سخنان جناب آقای غلافگر، گروه موسیقی بیدل با حضور : آقای معین الدین صادق زاده (نوازنده دف)، آقای مهدی رمضانی ( نوازنده تمبک )، آقای علی هاشمی ( نوازنده تار ) و آقای حمید علیدوستی ( نوازنده نی ) و با صدای دلنشین آقای اکبر عسگری به اجرای موسیقی بسیار زیبای سنتی و دشتی خود پرداختند.

با تک نوازی پایانی دف و تمبک، راس ساعت 10:15، مدت زمان 45 دقیقه جهت پذیرایی و استراحت اختصاص داده شد. با تاخیر 15 دقیقه ای در ساعت 11:15 صبح، گروه موسیقی ناشنوایان دستان پویا ( وابسته به گروه کوهنوردی بانک مسکن ) به اجرای سرودهای زیبای خود پرداختند که مورد استقبال جمع وسیعی از  شرکت کنندگان قرار گرفت.

 در ساعت 11:30 با حضور سرکار خانم دکتر سبک خیز ( اساد زمین شناسی دانشگاه خوراسگان ) فضای همایش در جهت مباحث علمی قدمی نو برداشته و ایشان سخنانی در راستای حفظ هرچه بیشتر زندگی غارها و غار نهشته ها بیان نمودند و با توجه به تحقیق و پژوهش های انجام شده توسط ایشان، اطلاعاتی بسیار مفید در زمینه موقعیت غارها، نحوه شکل گیری آن ها، مشخصات فنی و علمی آن ها و ... ارائه گردید که می تواند در خصوص حفظ غار و زندگانی آن بسیار مفید فایده باشد.

راس ساعت 12 پس از سخنان سرکار خانم سبک خیز، جناب آقای چنگیز شیخی (پدر غارنوردی ایران) علی رقم کسالتشان با حضور خود محفل همایش را گرمتر از پیش نموده و با سخنان پر خاطره و دلسوزانه شان از تجربه های غارنوردی در طی سال های متوالی خود به ذکر موقعیت غار کلهرود و وجه تسمیه آن پرداختند و پیشنهاداتی درخصوص هرچه زنده تر نگهداشتن غارها ارائه نمودند. ایشان به صراحت با توریستی شدن غار کلهرود اعلام مخالفت نمودند و پس از تقدیر و تشکراتی که از دست اندرکاران برگزاری همایش نمودند سخنان خود را پایان بخشیدند. 

ساعت 12:10 بعد از ظهر سرکار خانم مهندس بهادری نیا ( زمین شناس ) به ارائه گزارش خود در خصوص پایان نامه زمین شناسی خودشان ( شناخت غار کلهرود ) پرداختند و راهکارهایی به جا در زمینه حفظ بیشتر و عمومی نکردن غارها ارائه نمودند که میتواند در جهت حفظ دوران رشد طبیعی غارها بسیار مفید فایده باشد.

پس از آن گروه موسیقی ناشنوایان دستان پویا با ارائه دو سرود زیبای دیگر فضای همایش را مزین نمودند.

در ساعت 12:50 جناب آقای مهدی جعفری ( نایب رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان و رئیس کارگروه محیط زیست ) به ارائه پیشنهادات خود در زمینه حفظ محیط زیست پرداختند و در ادامه با تشکر از گروه کوهنوردی آراد و کارگروه غارنوردی هیات مذکور و گروه غارنوردی و غارشاسی نقش جهان و سایر دست اندرکاران، سخنان خود را به اتمام رساندند.

در ادامه در ساعت 13:05 از جناب آقای مهندس محمدرضا اعتمادی ( بخشدار کلهرود ) دعوت به سخنرانی گردید و ایشان با کلام شیوایشان گزارشی از روستای کلهرود و سه محور گردشگری ( خصوصی، دولتی و تعاونی ) آن ارائه نمودند و در راستای سخنان دکتر سبک خیز مخالفت خودشان را جهت توریستی نکردن غار کلهرود اعلام نمودند که با تشویق گسترده حضار مواجه گردید. در پایان از تمامی دست اندرکاران کمال تشکر را داشتند.

در این خصوص گلدان گلی به رسم یادبود و قدردانی از طرف دبیر همایش به ایشان تقدیم گردید.

آخرین سخنرانی به جناب آقای حشمت اله انتخابی (از فعالان انجمن محیط زیست گروه طبیعت گردان) در ساعت 13:15 اختصاص داده شد. سخنانی در خصوص اهمیت کوهستان و طبیعت و یادی از زنده هایی که اکنون به سوگشان نشسته ایم مانند زاینده رود!

در پایان به عنوان حسن ختام برنامه از کلیه کادر اجرایی و علمی تقدیر و تشکر گردید و جناب آقای غلافگر رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان با تقدیم دو قاب زیبا از نمایی از کوه صفه از دو همنورد و کوهنورد عزیز کشورمان که دارای مقام دومی در کوهپیمایی سرعتی می باشند، سرکار خانم فاطمه نصری و جناب آقای محمدرضا شاهمرادی،تقدیر نمودند.

با پایان یافتن همایش، در ساعت 1:40 از کلیه میهمانان پذیرایی ناهار گردید و در ادامه با هماهنگی   جناب آقای سعادت لطفی زاده در ساعت 2:30 بعد از ظهر تیم فنی وارد غار و سایرین به پاکسازی نمادین از روستا تا ورودی غار پرداختند.

در اینجا جا دارد کمال تشکر خود را از تمامی کادر اجرایی و دست اندرکاران علی الخصوص اعضای گروه کوهنوردی آراد اصفهان، مردم خوب و صمیمی کلهرود به خصوص اقایان بیژن حبیب زاده سعید قنبر زاده و علی ناطقی که بی شک بدون همکاری این دوستان این همایش با این کیفیت اجرا نمیشد به جا آورم. به امید اینکه نه تنها یک روز در سال بلکه تمامی روهای سال برایمان روز پاک به شمار آید و سبزینگی و سر زندگی در جای جای زندگیمان نقش بندد.

 

                                   با تشکر - مژده ابراهیمی
            

 

نویسنده : کلهرودی : ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/۸
Comments نظرات () لینک دائم

رونمایی از نقشه غار کلهرود اصفهان

کد خبر : 1655696718391616605      تاریخ : چهارشنبه 02 مهر 1393 1:30    بازدید:62 گردشگری,غار,غارنورد

پاکسازی 100 غار گردشگری از زباله​ها

جمعه پیش رو غارهای کشور میزبان جمعی از غارنوردان و دوستداران محیط‌زیست است؛ قرار است این افراد در اقدامی نمادین صد غار را که محل تجمع زباله شده است، پاکسازی کنند.

 
 

پاکسازی غارها هر سال در اولین جمعه ماه مهر با همت غارنوردان و اعضای انجمن غارشناسی ایران، فعالان و علاقه مندان محیط زیست و جوامع محلی انجام می شود و امسال نیز پاکسازی صد غار در دستورکار قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل انجمن غارنوردان و غارشناسان، این پاکسازی در غارهایی انجام می شود که بیشترین آلودگی را دارند. بر این اساس شیراز با 15 غار، بیشترین تعداد غار را در برنامه پاکسازی غارها از زباله دارد. پس از آن خراسان رضوی با 9 غار صدرنشین است و غارهای استان هایی مانند چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان نیز چون غارنوردان بیشتری در آن حضور دارند تمیز است و فقط یک غار نیاز به پاکسازی دارد؛ در دیگر استان ها مانند تهران نیز دو غار برای پاکسازی انتخاب شده است.مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز با بیان این که این صد غار به طور نمونه از بین غارهای مهم کشور انتخاب شده است، در گفت وگو با جام جم یادآور می شود که آیین نمادین این مراسم جمعه، چهارم مهر با حضور مسئولان محیط زیست و میراث فرهنگی کشور و همچنین غارنوردان در غار نخجیر استان کرمانشاه برگزار می شود.

فرشاد فتاحی با اشاره به این که حدود 2000 غار در کشور شناسایی شده که بیشتر آنها به انواع زباله به جا مانده از غارنوردان، شکارچیان و گردشگران آلوده شده است، می افزاید: علاوه بر زباله های معمولی و خوراکی که توسط گردشگران و غارنوردان به درون غار برده می شود، تجهیزات غارنوردی زیادی نیز توسط غارنوردان و به دلیل سختی بیرون آوردن آنها هنگام بازگشت از برخی غارها، در همان مکان جا مانده که باید خارج شود تا جلوی آسیب رسانی بیشتر به غارها گرفته شود.

یک میلیون تن زباله در یک غار

وی به پاکسازی غار «پراو» در استان کرمانشاه به طور ویژه و اختصاصی در روزهای هفتم تا سیزدهم مهر اشاره می کند و می افزاید: پیش بینی شده در این غار که عمودی است و با 750 متر عمق به «اورست غارهای جهان» معروف است، حدود یک تن زباله انباشته شده باشد که بخشی از آن به دلیل عمق زیاد و پیچیدگی غار قابل خارج کردن نیست و از سوی دیگر به دلیل دمای بسیار پایین در غار، تجزیه هم نمی شود.

به گفته فتاحی، این غار بیش از آن که برای ما ایرانیان شناخته شده باشد، شهرت جهانی دارد، به طوری که انگلیسی ها، روس ها، فرانسوی ها و لهستانی ها آن را بخوبی می شناسند و حتی کتابی درباره آن در انگلستان نگاشته شده و انجمنی نیز به نام «انجمن غار پراو» در انگلستان تاسیس شده که به تمام غارهای جهان تجهیزات و اعتبار می دهد، اما نام خود را از نام غار پراو در ایران گرفته است.مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در تشریح اهمیت پاکسازی غارها و رها نکردن زباله در آنها می گوید: بسیاری از این زباله ها تجزیه نمی شود و گاهی باعث تغییر ترکیب آب و اسیدی شدن آن و محیط غار شده و به موجودات غارزی و ساختار غار آسیب می زند.

فتاحی با اشاره به تنوع زیستی غارها و با بیان این که سه نوع موجودات غارنشین، غاردوست و غار رو، در این مکان ها زندگی می کنند، می افزاید: موجودات غارنشین همچون ماهی کور، کرم های پهن و برخی باکتری ها، فقط می توانند در غار زندگی کنند و آسیب رساندن به غار در واقع تهدید مستقیم زندگی این موجودات نیز هست که برخی از آنها نظیر ماهی کور فقط در غار «ماهی کور» در بخش پاپی استان لرستان زندگی می کنند و مشابه آن در هیچ نقطه دیگر دنیا نیست و هم اکنون نیز به دلیل تعرضاتی که به این غار می شود، در حال انقراض است.

به گفته وی، مارمولکی به نام «جکو» نیز در غارهای غرب ایران زندگی می کند و دارای این ویژگی است که اگر دمش قطع شود، همچون شاخه درختان دوباره جوانه زده و رشد می کند. ژاپنی ها اکنون در حال مطالعه روی این خاصیت ژنتیکی برای رشد اعضای قطع شده بدن و جبران نقایص عضوی هستند، در حالی که ما در کشورمان این گونه را براحتی و به دلیل آگاه نبودن به قدر و اهمیت آنها، از بین می بریم. سمندر غارزی نیز یکی دیگر از این موجودات است که فقط در غار می تواند زندگی کند، اما در سال های اخیر عده ای سودجو به صید و فروش آن در ایام عید و برای سفره هفت سین اقدام می کنند.

قابلیت گردشگری غارها

این کارشناس مسئول با اشاره به غارهای پراو، علیصدر، قوری قلعه (بزرگ ترین غار آبی آسیا)، نخجیر، سهولان و غار ششم به عنوان برخی از مهم ترین غارهای کشور می افزاید: غارها علاوه بر اهمیت زیست شناسی و طبیعی، دارای اهمیت باستان شناسی هم هستند، زیرا سیر تکاملی بشر را نشان می دهند و به طور مثال اولین اسکلت به جا مانده از «انسان هوشمند ابزارساز» در غار «اکشف» استان کرمانشاه شناسایی شده است که قدمت آن به حدود 9 تا ده هزار سال پیش برمی گردد.

فتاحی با اشاره به این که معرفی غارهای مهم کشور که قابلیت گردشگری و بهره برداری علمی دارد، در دستور کار کارگروه غارشناسی ایران است، تاکید می کند: غارها میراث ملی طبیعی کشور هستند و حفظ آنها ضروری است، به همین دلیل در نظر داریم ابتدا مردم را از اهمیت و ویژگی های آنها مطلع کرده و سپس به توسعه گردشگری در این بخش با همکاری میراث فرهنگی مبادرت کنیم.

وی با بیان این که کارگروه غارشناسی نیز با همین هدف و به منظور تدوین دستورالعمل بهره برداری صحیح و حفاظت موثر از غارها تشکیل شده است، خاطرنشان می کند: این کارگروه پیگیر تخصیص اعتباری برای حفاظت از غارهاست و اکنون نیز در حال تهیه و تدوین دستورالعمل مذکور است تا به این وسیله ویژگی های زیستی، اهمیت غارها و دلایل این اهمیت و نحوه حفاظت از آنها تدوین و به مردم اطلاع رسانی شود که این مهم برای اولین بار امسال در حال تحقق است و تا پیش از این دستورالعملی در این زمینه وجود نداشت.

رئیس انجمن غارنوردان و غارشناسان نیز با اشاره به این که امسال کارگروه غارشناسی کشور نیز در برگزاری روز غار پاک همکاری دارد و حمایت بیشتری از غارها خواهد کرد، یادآور می شود: طبق دستوری که اداره آموزش محیط زیست به استان ها داده ، قرار است یک میلیون تومان از بودجه آموزش برای غارهای استان هزینه کنند که با توجه به وجود 31 استان، در مجموع 31 میلیون تومان برای حفاظت از غار پاک هزینه خواهد شد.

جواد نظام دوست با اشاره به توجه امسال سازمان جهانی جهانگردی به جوامع محلی، یادآور می شود: بر همین اساس تصمیم گرفتیم جوامع محلی را نسبت به حساسیت و آسیب پذیری غارها آگاه کنیم تا خودشان به اهمیت غارها پی برده و در نگهداری آن بکوشند تا بتوانیم با همکاری آنها برای غارهایی که امکان توسعه و توریستی شدن دارد، فعالیت هایی انجام دهیم.

وی به رونمایی از نقشه غار کلهرود اصفهان به عنوان یکی دیگر از برنامه های روز غار پاک اشاره می کند و می افزاید: نقشه این غار به طول 4400 متر با همکاری گروه غارنوردی نقش جهان انجام شده است که در روز غار پاک با حضور مسئولان استان اصفهان رونمایی می شود.

http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1655696718391616605

نویسنده : کلهرودی : ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/۳
Comments نظرات () لینک دائم

عملیات نمادین پاک‌سازی غار «کلهرود»

 

پاک‌سازی یک غار مقدس

پاک‌سازی غار «کلهرود»

ایسنا سرویس : فرهنگی و هنری - گردشگری و حج

کد خبر: 93062615352

چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۳

«شاه قنداب» غاری در جاده‌ی رامشه و در کوه‌های باختر استان اصفهان است که به باور مردم محلی، مکانی مقدس به‌شمار می‌آید و داستان‌ها و عقاید عجیبی به آن گره خورده است. آخر این هفته قرار است «شاه‌ قنداب» از انبوه زباله‌ها پاک شود.

 

پاک‌سازی دو غار «شاه قنداب» و «کَلَهرود‌» برنامه‌ی کارگروه غارنوردی هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان و کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان برای روز «غار پاک» است.

 

مهرداد حاجی‌هاشمی رییس کلوپ غارنوردی و غارشناسی اصفهان درباره‌ی این برنامه به خبرنگار گردشگری ایسنا، گفت: «شاه قنداب» به باور مردم محلی، مکانی مقدس است و داستان‌های عجیبی هم درباره‌ی آن نقل کرده‌اند. به همین خاطر، جمعیت زیادی مدام در رفت‌وآمد به این غار هستند که آلودگی زیادی را نیز به بار آورده‌اند. قرار است برای اولین‌بار به بهانه‌ی روز «غار پاک» جمعه (28 شهریورماه) عملیات پاک‌سازی «شاه قنداب» به‌شکل نمادین و با هدف آگاه‌سازی مردم و تغییر نگرش در آن‌ها نسبت به این محیط طبیعی انجام شود.

 

به گفته‌ی او‌، در حاشیه‌ی این برنامه‌، کارگاه آموزشی با موضوع حفاظت از مناطق کارست و غار با هدف آگاهی‌بخشی و آشناسازی مردم محلی با غارها و اهمیت حفظ آن‌ها به‌عنوان زیستگاه گونه‌های در خطر‌، محل کانی‌های کمیاب و سایت‌های ماقبل تاریخ، زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی برگزار می‌شود.

حاجی‌هاشمی در ادامه اظهار کرد: غار «شاه قنداب» مکانی بسیار آلوده است؛ حوضچه‌های آبی و تالارهای آن در طول سال‌های گذشته به‌واسطه‌ی رفت‌وآمد بازدیدکنندگان با زباله‌های زیادی پوشیده شده که لازم است برای حفاظت از چنین مکانی، در نگرش مردم‌ تغییراتی ایجاد شود. در واقع، مردم با آلوده کردن این غار در حال از بین بردن آن هستند.

وی همچنین از رونمایی نقشه‌های دو غار «کلهرود» و «شاه قنداب» در جریان برگزاری مراسم روز غار پاک خبر داد و بیان کرد: درباره‌ی غار «شاه قنداب‌» برخی مردم عقاید و باورهایی دارند،‌ مثلا این‌که دو ستون انتهای یکی از تالارها را به نام فرزندان یکی از امامان نامگذاری کرده‌اند و به آن دخیل‌هایی بسته‌اند. برخی هم معتقدند، این غار‌ انتهایی ندارد و حتی ممکن است تا کربلا راه داشته باشد، در حالی‌ که ما هنگام نقشه‌برداری از غار، به پایان آن رسیدیم. طول غار «شاه قنداب» 439 متر است و قرار است این نقشه برای ایجاد تغییر در نگرش و باورهای نادرست مردم و همچنین رفع خرافه‌ها‌، 28 شهریورماه رونمایی شود.

او سپس با بیان این‌که عملیات نمادین پاک‌سازی غار «کلهرود» نیز چهارم مهرماه انجام می‌شود، گفت: برنامه‌ی کلهرود کمی متفاوت از شاه قنداب خواهد بود، چراکه لازم است حرکت جدی‌تری برای تغییر نگرش و رفتار مردم در مقابل نقاط طبیعی کشور صورت گیرد. ما پنج سال است که برنامه‌ی پاک‌سازی غارها را اجرا می‌کنیم؛ اما فقط از حجم زباله‌ها اندکی کم شده، مثلا اگر از یک غار 160 کیلوگرم زباله جمع می‌کردیم حالا حجم زباله‌ها به 50 کیلوگرم رسیده است. بنابراین باید اقدام جدی‌تری صورت گیرد تا به آنچه می‌خواهیم دست یابیم.

حاجی‌هاشمی ادامه داد: در روز چهارم مهرماه با مشارکت کارگروه غارنوردی، هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان‌، کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان،‌ انجمن غار و غارشناسی ایرانیان‌، اداره‌ی محیط زیست و حامیان آثار طبیعی و غارها،‌ ضمن اجرای عملیات پاک‌سازی غار کلهرود در 110 کیلومتری شمال شهر اصفهان و رونمایی از نقشه‌ی این غار جذاب و پربازدیدکننده‌، همایشی آموزشی برای آگاه‌سازی جامعه‌ی محلی برگزار می‌شود.

 

او تأکید کرد: برای ایجاد تغییر در نگرش مردم باید رسانه‌ها را همراه‌، مردم را واقف و قانون‌هایی را وضع کرد،‌ وگرنه با حرکت‌های نمادین هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

 

 

شاه قنداب

 

 

http://www.isna.ir/fa/print/93062615352/%D9%BE%D8%A7%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3

http://isna.ir/fa/news/93062615352/%D9%BE%D8%A7%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3