کلهرود KALAHROD

کلهرود

بنام خدا

سلام
ما دیروز به اتفّاق جمعى از خویشان به روستاى شما رفتیم و ناهاررا در رستوران سنتى کوهستان به مدیریت آقایان حسین پور خوردیم ...پس از آن گشت وگذارى در روستا کردیم ... از خشک شدن درختان به خاطر خشکسالى خیلى ناراحت شدیم اما مطمئنم با تلاش همه اهالى زیبایى روستا دو چندان خواهد شد .... ما تا ساعت ١٠شب آنجا بودیم .... پس از خوردن شام با کوله بارى پر از خاطره هاى خوب به اصفهان بازگشتیم .

منصوره موسوی


image.png

نویسنده : کلهرودی : ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

غنچه ها در زوزه ی بیرحم باد افتاده اند

غنچه ها در زوزه ی بیرحم باد افتاده اند

 شاعر:  کلهرودی

شاخه ها در فصل گُل از امتداد افتاده اند
غنچه ها در زوزه ی بیرحم باد افتاده اند

درد , تنها دردِ باغ و شاخه ها و غنچه نیست
خلق با هم بر سَر ِ جَنگ و عناد افتاده اند

بیش از یک هشتم این مردم از پیر و جوان
من یقین دارم به دام اعتیاد افتاده اند

نیست دیگر ذره ایی رحم و مُروٌت در میان
منصفانِ کیمیائی از نژاد افتاده اند

رشوه تنها چاره ساز سنگهای پیش پاست
عده ایی از خلق هم دراین فساد افتاده اند

سارقان هر قدر میخواهند غارت میکنند
گرگهای گشنه ایی در اقتصاد افتاده اند

بسکه با دین خدا پیوسته بازی کرده اند
مردم این سرزمین از اعتقاد افتاده اند

نیست دستوری و فرمانی و فتوایی چرا!!
عالمان شرع هم از اجتهاد افتاده اند؟

بار مسئولیت این دردها بر دوش کیست؟
مستبدانی که از یاد معاد افتاده اند

نویسنده : کلهرودی : ۳:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

روستای من کلهرود

 
غلامرضا نصراللهی کلهرودی*

 

 

 

     کلهرود یکی از روستاهای شهرستان شاهین شهر و میمه اصفهان است و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال اصفهان و در دامنه کوههای کرکس  واقع شده است.

      روستای کلهرود تا حدود ۱۵ سال قبل تابع شهرستان نطنز بود.این روستا یکی از روستاهای نمونه گردشگری است که با دارا بودن چند اثر تاریخی زیبا مانند حمام کلهرود   مسجد حاجی   و خانه تاریخی برومند  و جاذبه های طبیعی زیبا به خصوص غار کلهرود  در سال های اخیر مورد توجه مردم و خصوصا هیئت های کوهنوردی قرار گرفته است.

      جهت امور رفاهی گردشگران اخیران مرکز گردشگری و تفریحی کوهستان راه اندازی شده است.

     روستای کلهرود شامل چهار محله به نام های کلهرود- توکلر- سربیشه - و قلعه می باشد. و یک رودخانه فصلی در وسط ابادی قرار دارد که به ندرت پر آب است. آب و هوای کلهرود در پائیزو زمستان بسیار سرد و در بهار و تابستان خنک و مطبوع است. کلهرود از دو طرف شرقی و غربی در یک دره و در دامنه کوه واقع شده و وجود باغ های زیاد در روستا منظره زیبائی را به وجود آورده است. در اطراف روستا باغ ها و قنات های فراوانی وجود دارد که یکی از معرف ترین ان ها قنات و مزرعه خدایاره است.

     شغل مردم کلهرود فعلا دامداری و باغداری و تا حدودی کشاورزی است. در دهه ۵۰ ه.ش. تعدادی از اهالی در معدن ذغال سنگ کلهرود مشغول به کار بودند ولی اکنون معادن ذغال سنگ تعطیل است. عده کمی از روستائیان در تابستان به گون زنی و استحصال کتیرا مشغول می شوند.

     بسیاری از مردم کلهرود خود را از نسل بنی اسد  می دانند و معتقدند اجداد آنها پس از واقعه کربلا پیکرهای مطهر شهدا را به خاک سپرده و از ترس ماموران یزید راهی ایران شدند و دسته ای از آنان در این روستا ساکن شدند.در بیرون روستا امامزاده ای وجود دارد که مورد احترام زیاد اهالی است و در سال های اخیر تجدید بنا شده و گنبد زیبائی برای آن ساخته شده است.

     طبق یک سنت قدیمی عزاداری تاسوعا و عاشورا با ائین نخل برداری همراه است.تعدادی از مردم نخل بزرگ و سنگین کلهرود را در تاسوعا بلند کرده و با سوگواری و همراه با دسته های سینه زن و زنجیر زن تا امامزاده در بیرون روستا حمل می کنند و روز عاشورا ان را به روستا بر می گردانند. 

    مردم کلهرود در دفاع مقدس حضوری حماسی داشتند و دهها شهید و آزاده و جانباز افتخاری بزرگ برای آنان است.

          جمعیت فعلی کلهرود حدود پانصد نفر تخمین زده می شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند مهاجرت شدت گرفت و بسیاری از روستائیان به  اصفهان  نطنز  شاهین شهر   و تهران مهاجرت کردند و به خاطر مهاجرت زیاد دبیرستان و مدرسه راهنمائی روستا منحل شدند.

           یکی از چهره های درخشان علم و فضیلت این روستا آیت الله سید حسن کلهرودی است. این مجتهد عالیقدر در اصفهان ساکن بود و از شاگردان آیت الله سید ابوالقاسم دهکردی به شمار می رفت. او و برادرش سید حسین که او هم عالمی بزرگوار بود برای تبلیغ و  ترویج دین و به خواهش اهالی کلهرود در اواخر قرن سیزدهم هجری شمسی به کلهرود امده و به حل و فصل مشکلات مردم و پاسخگوئی به مشکلات شرعی و اقامه نماز جماعت و ارشاد مردم پرداختند و به برکت حضور آنان کلهرود روح و جانی تازه یافت.  ایت الله کلهرودی غیر از علوم دینی که در آن خبره بود  خط نسخ را بسیار زیبا می نوشت به طوری که او را باید از خوشنویسان مسلم خط نسخ دانست و شصت پاره قرآن مجید به خط زیبای او هنوز در کلهرود موجود است. همچنین او کتابی به نام  " اکمال السعادات "  در عبادات را در سال ۱۳۲۸ ه.ق. نوشته است . این کتاب در کتابخانه ایت الله مرعشی نجفی در قم نگهداری می شود.

*آقای غلامرضا نصراللهی کلهرودی دانش آموخته رشته تاریخ و فرهنگی هستند و کتاب "  ارمغان نشاط " از آثار ایشان است.

 

**عکس نخل برداری از نصرالله شهنازی است.

 


سال نو مبارک

عکس