کلهرود KALAHROD

به نقل از سایت میراث فرهنگی و گردشگری ( با حک و اصلاح )


کلهرود
 

موقعیت و تاریخچه
نقل شده است اهالی این روستا از 'طایفه بنی اسد' می باشند که در واقعه کربلا با حضرت 'زین العابدین (ع) جهت جمع آوری اجساد شهدای کربلا همکاری داشته اند و سپس به امر آن حضرت و با یکی از فرزندان آن حضرت "سید محمد"راهی ایران میشوند و در باغمیران حوالی کلهرود فعلی ساکن میشوند. این منطقه خوش آب و هوا میباشد و رودخانه ایی از وسط آن عبور میکند و چون آن طایفه در یک طرف رودخانه ساکن میشوند، درطرف دیگر افراددیگری از سایرنقاط سکونت میگزینندکه به کلهرودمشهور میشود. تا قبل از سال 75 از توابع نطنز بوده و از سال 73 به شاهین شهر الحاق میشود روستای کلهرود از توابع بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر محسوب می گردد، با مختصات جغرافیای 51 درجه و 23 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 21 دقیقه عرض شمالی، در فاصلة 115 کیلومتری جنوب غربی نطنز واقع شده است.
این روستا در ارتفاع 260 متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای آن در فصل تابستان معتدل و در فصل زمستان سرد و خشک است.
روستای کلهرود از شمال به کوه کلهرود، از شمال شرقی به کوه پنج سر و غار چاه وزنه و از جنوب به کوه تک لُر محدود می‌شود. رودخانه هینی از جنوب غربی و رودخانه کلهرود از میان روستا عبور می‌کند.
قنات‌های متعدد، حمام قدیمی، زیارتگاه شاهزاده عبدالله و خانه‌های قدیمی نشانگر سابقه سکونت طولانی در این روستاست. نام قدیمی این روستا کله رود بوده است.
مردم روستای کلهرود، به زبان فارسی  سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

الگوی معیشت و سکونت

براساس نتایج سرشماری سال 1375، این روستا دارای 1850 نفر جمعیت بوده است که در سال 1385 به حدود 2000 نفر افزایش یافته است.
اقتصاد روستا بر پایه فعالیت‌های زراعی، دامداری، باغداری، فعالیت‌های خدماتی و تولید صنایع دستی استوار شده است. محصولات عمده زراعی و باغی روستا مشتمل بر گندم، جو، بنشن، تره‌بار، کتیرا، بادام، آلوزرد، سیب، گردو، توت و سنجد می‌باشد.
روستای کلهرود در منطقه‌ای کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز استقرار یافته و شامل چهار محله به نام‌های : کلهرود َتُک لُر کلهرود، سربیشه کلهرود و قلعه کلهرود می‌باشد. رودخانه فصلی کلهرود روستا را به دو بخش تقسیم می‌کند. کناره‌های رودخانه را انبوه درختان سایه‌دار پوشانیده است.
واحدهای مسکونی روستا عموماً در بافت قدیمی و به موازات رودخانه به صورت زنجیره‌ای استقرار یافته‌اند. مصالح به کار رفته در این خانه‌ها عمدتاً از چوب، سنگ، گل، خشت و آجر است. معماری روستا تلفیقی از معماری روستاهای کویری و کوهپایه‌ای است.

جاذبه‌های گردشگری و توریستی

در حاشیه رودخانه فصلی هینی چشم‌اندازهای زیبا و دلنوازی وجود دارد که در ایام مختلف سال مکان‌های مناسبی برای تفرج و طبیعت گردی به شمار می‌آیند. این تفرجگاه‌ها فضاهای متنوع و مرکب طبیعی دارند.
کوهپایه‌های حاشیه روستا مکان مناسبی برای رشد گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است. به طوری که از حیث تنوع حیات طبیعی، منطقه حفاظت شدة این ناحیه در نوع خود کم نظیر است. گونه‌های گیاهی، جانوران و پرندگان پیرامون این روستا عبارتند از: بادام کوهی، شاه‌تره، گل‌گاوزبان، پونه، قوچ، میش، گرگ، شغال، خرگوش و کبک.

غار چاه وزمه یا غار کلهرود

The Cave Of Kalahrod

این غار در نزدیکی آبادی کلهرود در 30 کیلومتری شهر مورچه خورت اصفهان در میان دره کم عمقی در ارتفاع کوتاهی از سطح رودخانه جای دارد. غار از یک دهلیز اصلی تقریباً به طول 100 متر که به تالار عظیمی به طول 120 و عرض 50 متر می رسد تشکیل شده است. یک شاخه باریک و ساده در انتهای غار قرار دارد که باید خزیده به درون آن رفت. این شعبه و تالار و دهلیز اصلی روی هم رفته به 3000 متر می رسد که تا قبل از کشف انتهای غار قوری قلعه طولانی ترین غار شناخته شده ایران به شمار می رفت.


غار طبیعی کلهرود در یک کیلومتری شمال روستا واقع شده و در ایام مختلف سال محل مناسبی برای علاقه‌مندان به غارنوردی است.
قنات‌های متعدد، منابع آبی مهم روستا را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین این رشته قنات‌ها عبارتند از: قنات‌های شیخ، غلامعلی، هینی، حاجی، پورتجه، ذوالفقار، جعفری، مختار خرپاره پایین، یاری و قنات خرپاره بالا.
حمام قدیمی که در مرکز روستا واقع شده است، معماری ویژه‌ای دارد و از آثار دورة قاجاری است.
زیارتگاه شاهزاده عبدالله، از جاذبه‌های مذهبی روستا است. این زیارتگاه با قدمتی یکصد ساله، معماری کویری دارد و یکی از پر زائرترین زیارتگاه‌های روستایی در استان اصفهان است.
برگزاری مراسم اعیاد ملی و مذهبی از ویژگی‌های فرهنگی روستاست. مراسم نخل گردانی در ماه محرم از جمله مراسم ویژه و رایج در این روستا است. جشن شب چهارشنبه سوری، محبوب‌ترین جشن ملی در میان مردم این روستاست.
نی، دف، تنبک، طبل، دهل و سنج مرسوم‌ترین سازهای مورد استفاده در موسیقی این روستا می‌باشد. بعضی از این سازها در مراسم عزاداری، نوحه خوانی و شبیه خوانی ایام محرم کاربرد دارد. دو بیتی خوانی همراه با نی‌نوازی از نوارهای محلی است که در مراسم عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازی‌های محلی  گوی بازی و هفت سنگ در روستا رواج دارد.
قالی، گلیم و جاجیم مهم‌ترین صنایع دستی روستای کلهرود است. نقش و طرح قالی‌های کلهرود ترنج محرابی است. طرح قالی‌های این روستا از طراحی و نوع بافت قالی در کاشان و اصفهان متأثر است.
از دیگر صنایع دستی روستا می‌توان به نمد مالی، حلاجی و کرباس بافی در سنوات گذشته اشاره کرد.
سوغاتی‌های روستای کلهرود مشتمل بر گردو، سیب، کتیرا و همچنین فرش‌های کوچک  است.
از مشهورترین غذاهای محلی و گردشگر پسند این روستا می‌توان به آبگوشت، کله جوش، آش جو، قرمه و کماج اشاره کرد.
دسترسی: این روستا از طریق شهرهای شاهین شهر، میمه، مورچه خورت و نطنز قابل دسترسی است و جاده‌ای مناسب دارد.
نویسنده : کلهرودی : ٩:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٧/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

عید سعید فطر مبارک

 

 

 

 

 
               
 

 

 

               

 


© 2005, Islamic Republic of Iran Broadcasting Website.

 

 

 

 

نویسنده : کلهرودی : ۱:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٧/٩
Comments نظرات () لینک دائم